» 
»
 

Gül yağı nasıl yapılır? Neye iyi gelir?

Gül, hoş kokusu ve ferahlatıcı etkisi ile Osmanlı döneminde baş ağrıları ve ateşli hastalıklar için kullanılmıştır. Birbirinden muhteşem özellikleri olan bu bitkinin yağ olarak kullanımı da oldukça yaygındır. Peki gül yağı nasıl yapılır? Gül yağının faydaları nelerdir? İşte detaylar...

Gül hem kokusu hem de birbirinden güzel renkleri ile insanlara terapi gibi gelmektedir. Gülün kendisi gibi yağı da hayran bırakacak muhteşem özelliklere sahiptir. Bazı hastalıklara iyi gelmesinin yanı sıra hem cildi güzelleştiriyor hem de bakteri ile mikroplara karşı koruyucu etkisi vardır. Gül yağının faydaları saymakla bitmez. Bir damla gül yağını bileklerinize sürdüğünüzde mükemmel koku gün boyunca geçmeyecektir. Aynı şekilde kaloriferlerinize damlatacağınız birer damla gül yağı da evinizde gül esintisi yaratacaktır. Gül yağının cilt yaralarına, saç köklerine ve ruha oldukça iyi gelmektedir.

Peki gül yağı nasıl elde edilir? Olça meşakkatli olan bu işlem için zamanında toplanan gül yaprakları ile bakır imbiklerde buhar distilasyonu işlemi yapılır. Bu sayedi gül yapraklarından yağı ve suyu çıkarılmış olur. 3-4 ton olan gül yaprağından yaklaşık 1 kilo gül yağı elde edilir. Bu sonuç heryerde organik diye satılan gül yağının fiyatının bu denli ucuz olması nedeniyle kafaları karıştırıyor.

Gül yağını nasıl kullanırım? Diye soracak olursanız, saç köklerine olan mucizevi etkisinden ötürü, saç kayıplarını engellemek için yıkama sonrasında besleyici serum olarak birkaç damla saçlara sürülerek kullanılabilir. Gül yağının sıkılaştırıcı etkisinin olmasından dolayı temiz cilde yine birkaç damla masaj yaparak uygulanabilir.

Antiseptik olan gül yağı, bakteri oluşuma kalkan oluşturduğu için ciltteki akne ve sivilceye engel olacaktır. Yara izi, sivilce izi, deri çatlakları ve doğum lekelsi gibi izlerin renklerinin solgunlaştırılmasında ve kötü görünümün azalmasında da büyük etkisi vardır. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *