» 
»
 

Gulik otunun faydaları nelerdir? Nasıl tüketilir?

Doğal antibiyotik olarak kabul edilen Gulik otu şifa dağıtmasının yanı sıra yetiştiği bölgenin kadınlarına da gelir kaynağı oluyor. Gulik otu nedir? Faydaları nelerdir? Ayrıntılar haberimizde…

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde yetişen Gulik otu, baharın gelmesini müjdeleyen ve doğa kendiliğinden yetişen ve lezzetli olduğu kadar şifa kaynağı olan bir bitkidir. Yüksek rakımlı bölgelerde yetiştiğinden toplaması da zahmetli olan bu bitki Nisan ayından itibaren toplanmaya başlanmaktadır.

Sabahın erken saatlerinde gulik otu toplamaya başlayan bölge halkının kadınları, gün boyu güneşin karşısında çalışarak, taşlık ve çalılıklar arasında bin bir zahmetle topladıkları gulik otunu torbalara özenle yerleştiren kadınlar, otun kilosunu 75 kuruştan satıyor.

Eskiden bu bitki ile yapılan merhemler uyuz ve frengi hastalıklarında kullanılırken şimdilerde ise bazı türlerinin köklerinin güçlü bir antioksidan olduğu kanıtlanmıştır. Kıymalı yemeğini, salatasını veya böreğini yapılarak tüketilen bu bitki, hemoroid, romatizma tedavisinde, idrar söktürücü olarak, saçkıran, egzama tedavisinde, sivilce ve çıbanların iyileştirilmesinde kullanıldığı bilinmektedir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *