» 
»
 

Günde 1 yumurta tüketmek felç riskini azaltıyor!

Yüksek tansiyona karşı oldukça etkili olan ve tam bir antioksidan deposu olan yumurta, yapılan bir araştırma neticesinde düzenli olarak günde bir kez tüketildiği takdirde felç riskini ortadan kaldırıyor.

Amerika'daki EpidStat Enstitüsü'nün yapmış olduğu bir araştırma neticesinde, düzenli olarak günde 1 yumurta tüketimi, felç yani halk arasında inme riskini yüzde 12 oranında azalttığını ortaya koydu. Akademik çalışmaları ile bilinen Amerikan Beslenme Dergisi'nde yayınlanan araştırma göre, yumurtanın yüksek tansiyona karşı ve antioksidan zengini olduğu da belirlendi.

EpidStat Enstitüsü'nün yapmış olduğu araştırma ekibinin başında yer alan Dr. Doöinik Alexander, yumurtanın her bakımdan oldukça zengin bir besin olduğunu belirtti. Yumurtanın düzenli tüketildiği takdirde felce ve hatta kalp hastalıklarına yakalanma riskini büyük ölçüde azalttığını vurgulayarak, her gün bir tane tüketilmesini önerdiğini söyledi.

Öte yandan yumurtanın faydaları saymakla bitmiyor. Kolin açısından da oldukça zengin olay yumurta, beyin sağlığı açısından da oldukça önemli bir rol oynuyor. Yumurtanın sarı kısmında bulunan yüksek A vitamini de hem bağışıklık sistemini güçlendiriyor hem de görme fonksiyonlarını kuvvetlendiriyor. Ayrıca hücreleri yeniliyor ve kanser önleyici etkisi ile de biliniyor. B vitamini açısından da zengin olan yumurta, cilt, tırnak ve saç için de oldukça fayda sağlıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *