» 
»
 

Günde 7 saat uykuya yıllık 300 dolar prim veriyor

Çalışanlarını düzenli uykuya teşvik etmek isteyen ABD’li firma, bu sayede uykusuzluktan kaynaklanan performans düşüklüğü sorununa da çözüm bulmayı amaçlıyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, 2009 yılından beri yürüttüğü proje ile adeta şaşkınlık yaratan Aetna sigorta şirketi, 25 bin kişilik personeline uyudukları her 20 geceye 25 dolar ödeme yapıyor. Peki firma çalışanlarının uyuduklarını nasıl anlıyor diye merak ediyorsanız ona da çözüm bulunmuş durumda.

Öncelikle prim alabilmek için programa kayıt yaptırması gereken çalışanların bileklerine bilgileri insan kaynakları biriminin bilgisayarlarına aktarabilecek bileklikler takılıyor ya da kendi beyanları dikkate alınıyor. Uyku ödüllendirme programı, kayıt altına aldıkları 7 saatlik uykuları toplayarak 20 güne ulaştıklarında çalışanlarına 25 dolar prim ödüyor.

İşçilerinin daha sağlıklı olmalarını ve performanslarının yüksek tutulmasını amaçlayan şirketten yapılan açıklamada bunun yanında egzersiz programları gibi farklı projelerinin de bulunduğu bildirildi. Hem sağlıklarına kavuşan çalışanlar hem de üstüne para alıyorlar. 12 bin çalışanın kaydolduğu program oldukça ilgi görüyor. Zira ABD’de bir işçinin yıllık iş kaybı 11 günü bulabiliyor ve bu da işverene 2 bin 280 dolara mal oluyor.

California Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma sonucuna göre yetersiz uyku uyuyan kişilerin virüsle karşılaştıklarına hastalanma olasılıklarının yeterli uyuyanlara göre 4 kat daha fazla olduğu ortaya çıktı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *