» 
»
 

Günde ne kadar kahve tüketilmeli? Fazla içmenin zararları nelerdir?

Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Vedat Göral, gün içerisinde içilebilecek kahve miktarı hakkında bilgi vererek, aşırı içilen kahvenin ne gibi sağlık problemlerine yol açabileceğini anlattı.

Fazla tüketilen kahvenin neden olduğu başlıca rahatsızlıklardan reflü, çoğunlukla mide yanması şikayetiyle ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlığın tedavi edilmediği takdirde sindirim sorunlarına neden olduğunu ifade eden Göral, yağlı ve hazır gıdaların reflüyü tetikleyen en önemli etkenlerden olduğunu ifade ederken, günde 3 fincandan fazla kahve içenlerde ve geç saatlerde yemek yiyenlerde bu rahatsızlığın görülme ihtimalinin kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Yiyecekler içerisinde bulunan kimyasalların sağlığı önemli ölçüde tehdit ettiğini ve bu tarz yiyecekleri genç kesimin daha çok tükettiğini ifade eden Göral, miğde şikayeti ile başvuran hastaların çoğunda reflü görüldüğünü, sağlıksız beslenme, stres, uyku problemlerinin bu hastalığı tetiklediğini kaydetti.

Reflü problemi yaşayan kişilerin rafine ürünleri, unlu, şekerli besinleri ve kızartma türü gıdaları azaltmasını ve Fast food tarzı yiyeceklerden uzak durulması gerektiğini ifade eden Göral, çay, kahve ve çikolatayı tüketme miktarına da dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti…

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *