» 
»
 

Güneş çarpması ve aşırı sıcaklar ölümle sonuçlanabilir!

Sıcak yaz günlerini yaşadığımız şu sıralar güneş çarpması diye de adlandırılan aşırı sıcaklar, hem kalp hastaları ve yaşlıları hem de tüm yaş gruplarından insanları olumsuz etkiliyor. Uzmanlar güneş çarpmasının kalp krizi, beyin kanaması hatta ölümle sonuçlanabileceğini belirtiyor.

Pek çokları tarafından yanlış bilinen güneş çarpması sadece yaşlı ve hasta insanları etkilemiyor. Medicana International Ankara Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Yavuz Yörükoğlu, aşırı sıcaklar ilgili yaptığı açıklamada bunun herkesi etkileyebileceğini ve çok ciddi hatta ölümcül sonuçları olabileceğini bildirdi.

Kış aylarında nasıl üşütmemek için tedbirlerimizi alıyorsak aynı şekilde yaz aylarında da aşırı sıcaklara karşı dikkatli olmalı ve gerekli önlemler alınmalı. Kalp hastalarını, yaşlıları etkilediği kadar diğer herkesi olumsuz yönde etkileyen halk diliyle “güneş çarpması” hakkında bilgi veren Yörükoğlu, bu durumun kalp krizi ya da beyin kanaması hatta ölümle sonuçlanabileceğine işaret etti.

Yörükoğlu, aşırı sıcak ya da güneşe maruz kalma neticesinde beyindeki ısı (termoregülasyon) merkezinde “kısa devre” yapmak suretiyle vücut ısısının ayarlanmasında bozukluk meydana gelebileceğini belirterek damarların da aşırı genişlemiş olması nedeniyle tansiyon düşüklüğü, su ve tuz kaybı gibi durumlara neden olduğunu, bunun da baygınlık, halsizlik ve hatta düşük tansiyon nedeniyle kalp krizlerini tetiklediğini de bildirdi.

Aşırı sıcakların ilk olarak terleme nedeniyle vücutta meydana gelen su ve tuz kaybı olduğuna dikkati çeken Yörükoğlu, dehidratasyon denen bu durumun kanın koyulaşarak akışkanlığının azalmasına ve pıhtılaşma eğiliminin artmasına neden olduğunu kaydetti. Daha çok orta yaş ve üzerindeki kişilerde damar sertliği varsa bunların kalp ve beyin damarlarında tıkanma ile kalp krizi ve felce neden olduğunu da ifade eden Yörükoğlu, özellikle 50 yaş üstü kişiler, çocuklar ve kalp tansiyon hastaları ile şeker hastaları risk altında olmasına rağmen herkesin yapması gerekenleri sıraladı.

Aşırı sıcaklarda ne yapmalıyız?

1-2 saatten fazla güneşe maruz kalmayın

Deniz kenarında olsanız da zamanınızı gölgede geçirin

Güneş kremleri sizi korumaz bu yüzden bol sıvı alın

Soğuk su, meyve suyu ve tuzlu ayran için

Günde 4-5 litreye çıkabilen su ihtiyacını karşılamak için bol su için

Kaybedilen minerali geri kazanmak için mutlaka tuz ve meyve tüketin

Alkolden uzak durun

Çok bunaldığınızda klimalı ortamlara sığının

Duş alın veya su ile kendinizi ıslatın

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *