» 
»
 

Güneş çarpmasına karşı uzmanından öneriler

Oldukça ciddi yaz hastalıkları arasında yer alan güneş çarpması, kronik hastalıkları olanları ve çocukları daha fazla etkiliyor. Güneş çarpmasına karşı yapılması gerekenleri ise Uzman Dr. Alev Özsarı anlattı.

Yaz mevsiminde sık rastlanan güneş çarpması nedir ve belirtileri nelerdir son günlerin en merak edilen konuları arasında yer alıyor. Aşırı sıcak havada vücudun ısı mekanizmasında meydana gelen bozulma sonucu ortaya çıkan hastalık tablosu olarak tanımlanan güneş çarpması, yazın getirdiği en ciddi hastalıklar arasında. Termoregülasyon sisteminin bozulması ile birlikte yeterince terleme gerçekleştiremeyen vücut fazla miktarda sıvı ve elektrolit kaybı yaşar ve vücut sıcaklığında da artış meydanda gelir. Bu durum ise en çok yaşlıları, kronik hastalıkları bulunanları ve çocukları etkiler.

Liv Hospital İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Alev Özsarı ise güneş çarpması belirtileri nelerdir, ne tür önlemler alınabilir bu konularda bilgi verdi. Güneş çarpmasının en belirgin bulguları arasında yüksek ateş, baş ağrısı, nabızda hızlanma, solunum sayısında artış, tansiyon düşüklüğü, aşırı yorgunluk ve bitkinlik hali olduğunu belirten Özsarı, güneşe maruz kalınan süre uzar ve bu duruma müdahale edilmezse ağrılı kramplar, kalp ritminde bozukluk, bulantı-kusma, ishal, huzursuzluk, havale, bilinç bulanıklığı, koma ve ölüm gibi sonuçlara yol açabileceğini kaydetti.

Güneş çarpmasına karşı önlemler
Güneş çarpmasına karşı alınabilecek önlemler arasında en başta güneşe fazla maruz kalmamak olduğunu, özellikle susamayı beklemeden bol su ve maden suyu içilmesi gerektiğini ifade eden Özsarı, tansiyon hastalarını maden suyu tüketimine dikkat etmeleri konusunda da uyardı. Ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durulması konusunda da uyarılarda bulunan Özsarı, sık sık sebze ve meyve tüketilmesi, proteinden zengin gıdalarda uzak durulup alkol, kafeinden kaçınılması gerektiğini kaydetti.

 

Güneş çarpmasına karşı giysi seçimi
Mevsime uygun ve vücut sıcaklığını yükseltmeyecek şekilde kıyafet seçimi yapılması gerektiğini belirten Özsarı, kumaşların vücudu terletmeyecek türde ve açık renkli olması konusuna dikkatleri çekti. Geniş kenarlı şapkaların da güneşten korunmak için kullanılabileceğini belirten Dr. Özsarı, saat 11.00 ile 15.00 saatleri arasında ultraviyole ışınların yoğun olduğunu, bu saatlerde güneş altında spor faaliyetlerinden kaçınmak gerektiğini ifade etti. Özsarı ayrıca sık sık duş alınması gerektiği konusunda da uyarıda bulundu.

Güneş çarpan birisine nasıl yardım edilmeli?
Eğer etrafınızda güneş çarpmasına maruz kalan bir kişiyle karşılaşırsanız o kişiyi hemen serin bir yere almalı, giysilerini çıkarmalı ve düz bir şekilde yatırmalısınız. Güneş çarpan kişinin bacaklarının yüksek bir seviyeye çıkarılması ve vücudun soğutulması gerekmektedir. Eğer mümkünse ılık su banyosu yaptırılmalı ya da koltuk altı, boyun ve kalça bölgelerine soğuk kompres uygulanmalıdır.
Güneş çarpan kişinin bilinci açık ise bol su ve tuzlu ayran tüketmesi sağlanmalı, eğer şuur bulanıklığı ya da havale geçirme gibi belirtileri varsa derhal hastaneye götürülmelidir. Kişide meydana gelen kas krampları alınan bol sıvıya rağmen bir saatten uzun sürerse mutlaka yine hemen bir doktora başvurmak gerekir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *