» 
»
 

Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat edilmeli? Uzmanlar uyardı!

Yaz günlerine az bir zaman kala güneş gözlüğü seçimi de son günlerin aranan konu başlıkları arasında yer almaya başladı. Peki güneş gözlüğü seçerken önemli olan nedir, uzman tavsiyeleri neler detay haberimizde yer alıyor.

Güneşin kendini göstermeye başladığı şu günlerde, havaların da ısınmasıyla birlikte güneş gözlükleri yoğun olarak kullanılmaya başlandı. İlkbahar ve yaz aylarında güneş ışınlarının gözleri rahatsız edici boyutta olması nedeniyle güneş gözlüklerine artan taleple birlikte uzmanlardan da çeşitli uyarılar geldi. Peki gözlük alırken camın rengi koruyuculuğa etken midir, UV filtreli ürünleri nasıl anlarız, yüze yakışanı mı koruyucu gözlük mü almalı gibi pek çok soru şimdiden aklınızı karıştırıyor olabilir.

Pek çoğumuz güneş gözlüğü seçerken ayna karşısında saatlerde yüzümüze yakışan model arayışına gireriz. Ancak uzmanlar bunun yerine gözünü koruyan gözlükleri tercih etmeniz gerektiğini söylüyor. Özellikle kalitesiz ürünlerin 10 lira ile 50 lira arasında değişen fiyatlarla sunulduğu mağazalara hiç yaklaşılmaması gerektiğini de vurgulayan uzmanlar işporta tezgahlarından alınan gözlüklerin UV ışınlarını kesmemeleri nedeniyle gözlere büyük zarar verdiğini belirtiyor. Eğer gözünüzü gerçekten koruyacak bir gözlük almak istiyorsanız bu tür gözlüklerin fiyatlar en az 100 liradan başlıyor bunu da hatırlatalım.

Türkiye'de güneş ışınlarını alma yoğunluğu bakımından yüksek ultraviyole önleyici gözlüklerin tercih edilmesi önem kazanırken, bu zararlı UV ışınları denilen “mor ötesi” ışınlarının göz ve göz çevresine vereceği zararı önlemek ancak bu şekilde mümkün olabiliyor. Güneş gözlüğü alırken vatandaşların daha çok koruyuculuğundan ziyade yüzüne yakışan modelin peşine düşmeleri ise sık rastlanan bir durum. Bu hataya düşmemek için modelden ziyade koruyuculuğuna dikkat edilmesi gerekiyor. Ayrıca ultraviyole ışınların engellenmesinde gözlük camı renginin de bir önemi bulunmuyor. Koyu renk camlar daha iyi korur gibi bir yanlış algı mevcut olsa da uzmanlar böyle bir koruyuculuk özelliğinin üretim aşamasında her renk gözlük camına uygulanabildiğini belirtiyorlar. Ancak araç kullananlar için renklerin netliği bakımından koyu renk cam tercih edilmesi vurgulanıyor. Bu arada UV koruyuculuğu olan ürünlerin sertifikaları bulunuyor. Alırken mutlaka sertifikasını isteyin.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *