» 
»
 

Güneş lekelerini tedavide önemli tavsiyeler

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte güneş lekeleri de artıyor. Güneş lekelerinin ten rengine göre görülme yaşı değişmektedir. Güneş lekelerine karşı alınması gereken önlemler ve güneş lekesi tedavisi hakkında bilinmeyenler haberimizde...

Sıklıkla yüz gibi yoğun güneşe maruz kalan bölgelerde görülen, kahverengi lekeler güneş lekesi olarak adlandırılmaktadır. Bu lekeler, daha çok genç kadınlarda güneşe maruz kalma, gebelik ve doğum kontrol hapı kullanımına bağlı olarak artmaktadır. Bu lekelerden korunmanın ilk şartı yaz kış demeden düzenli güneş koruyucu kullanımıdır. Öte yandan güneşten koruyan şapka ve kıyafetlerin tercih edilmesi, mümkünse doğum kontrol haplarının kesilmesi leke tedavisinde ve korunmada en önemli etken oluşturmaktadır.

Erkeklerde genellikle alın, yanak, burun üzeri ve çene bölgesinde görünen lekeler, alın, yanak, burun üzeri ve çene bölgesinde simetrik, sınırları düzensiz, açıktan koyu kahverengiye kadar değişen tonlarda görülür. Kadınlarda ise gebelik döneminde oluşan, gebelik maskesi olarak da bilinen lekeler açık tenli kişilerde gebelik sonrası kendiliğinden kaybolur fakat koyu ten renkli gebelerde oluşan lekeler genellikle gebelik sonrasında da devam ettiği görülebiliyor.

Güneş ve cilt lekeleri için çözüm önerileri

Güneş lekeleri en zor tedavi olan dermatolojik sorunlardan biridir. Yaşam kalitesini oldukça etkileyen güneş lekesi tedavisinde sabırlı olunmalı ve kısa sürede mucizevi sonuçlar alınamayabileceğini bilmek gerekir. Örneğin krem tedavilerinin etkisinin görülmeye başlanması 2 ayı bulabilirken, tedavi 6 ay da sürebilir.

Leke tedavisinde birinci basamakta ilk olarak çeşitli kremler ve krem kombinasyonları (hidroksiklorokin, retinoid, kortikosteroid, C vitamini, azelaik asit vs), kullanılmaktadır. İkinci basamakta çeşitli yüz soyucu (peeling) ajanlar, üçüncü basamakta mezoterapiler, çeşitli lazer ve ışık tedavilerinin uygulanmaktadır. Düzenli olarak her dışarı çıkılacağında cilt tipine uygun olarak güneş kremi sürülmeli, çok güneşli günlerde şapka, güneş gözlüğü kullanılması da ihmal edilmemelidir.

Öte yandan kremlerin ya da peelinglerin faydasının olabileceği gibi yanlış kullanımları da ciddi zararlara da neden olabilir. Lekeler başarılı olarak tedavi edilse bile güneşten tedavi sonrasında korunulmazsa ya da genetik olarak lekelenmeye yatkınlık varsa tekrarlayabilir. Tedavi boyunca doktor ile birlikte cilt tipine uygun olarak tedaviler yapılması gerekmektedir.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *