» 
»
 

Güneşin göze verdiği rahatsızlıklardan kurtulmanın 10 yolu

Yaz aylarında artan sıcaklıklar nedeni ile göze giren ışınların enfeksiyon yaratma olasılığı arttı. Yaz ayları, güneş ışınlarına ve enfeksiyonlara karşı en savunmasız dönem olduğunu uzman doktorlar açıkladı. Göz sağlığını korumanın basit yöntemleri..

Kavurucu yaz aylarının gelmesi ile etkisinin fena halde arttıran sıcaklıklar şehir hayatında ve tatil planlarında gözleriniz içinbir tehdit unsuru oluşturmaya başlıyor. Bu sebepten dolayı gözlerinize iyi bakmayı ve onları koruma altına almayı kesinlikle ihmal etmeyiniz. Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sinan Tatlıpınar, bu tehdit unsuru yaratan sorun için 10 adımda gözlerinizi korumanın mümkün olduğunu verdiği formüller ile açıkladı.

Gözünüz için alabileceğiniz en önemli tedbirlerden birinin güneş gözlükleri olduğunu söyledi. Güneş gözlükleri göz sağlığı için ciddi bir öneme sahip. Bu sebepten dolayı gözlükler için en uygun olan ultraviyole (morötesi ) korumalı güneş gözlü??ü takmak göz sağlığımız için çok önemlidir.

Dikkat edilmesi gereken ikinci unsur ise aşırı koru renkli cama sahip olan güneş gözlükleri. Tercihte bulunduğunuz güneş gözlüklerinde önceliğiniz herzman için ultraviyole A ve B ışınlarını geçirmeyen gözlük camları yönünde olmalı. Süzme işlerimini tam olarak yerine getiren gözlükler koyu renkli güneş gözlükleri değildir. Bu sizi yanıltmasın.

Güneş ışınlarından yüzünüzü korumak için kullanılan güneş kremlerini kesinlikle göz çevresine ve göz kapaklarına sürmemelisiniz ve göze kaçırmamaya özen göstermelisiniz. Aksi taktirde gözünüze kaçan kimyasal ürünü bol su ile temizlemek gerekir.

Deniz ve havuz kenarlarına tatil için gidenler döndüklerinde göz enfeksiyonu sorunu ile karşı karşıya kalıyor. Gözlerde hafif bir kızarıklık ile karşılaşmak normal kabul edilse de havuza girdikten sonra havuz suyundaki koruyucu kimyasallar gözde ciddi sorunlara da neden oluyor. En tehlikeli unsur ise havuz suyundan bulaşan göz enfeksiyonları. Bunun içinde alına bilecek en iyi önlemlerden biri yüzücü gözlüğü takmak. 

Güneş ışınlarının dik geldiği 11.00 ve 16.00 saatleri arasında gözlüğünüz yetersiz kalabilir bu sebepten dolayıda şapka kullanmanda fayda var. Nemli ve sıcak havalarda makyaj kullanmayın. Yüzünüz için yaptığınız makyaj istemsiz terlemelerde akmaya neden olur. Özellikle göz etrafına kullandığınız makyajlar far, göz kalemi, maskara tarzındaki ürünler göz içine kolayca kaçabilir. Bu durum gözyaşı bezlerini tıkayarak enfeksiyona sebep olur.

Kesinlikle lens ile deniz ve havuzlara girmeyin. Toplumun yapmış olduğu en büyük hataların başında bu sorun geliyor. Maalesef lens kullananların unutarak yaptığı bazende bilerek yaptığı bu hata çok uzun tedavi gerektiren ve göz için ciddi enfeksiyonlarına yol açan durumlardan bir tanesi. Yaz aylarında önerdiğimiz günlük kullanılan kullan-at lenslerinin daha pratik olduğunu ve tercih edilmesi gerektiğini savunuyoruz.

Sıcakların ve nemin etkisi ise bakteriler yaz aylarında normalinden daha tehlikeli ve bulaşmaya yatkındır. Bu sebepten elimizi sık sık gözümüze götürürüz. Bu sebepten elimizden bulaşan mikroplar sayesinde göz enfeksiyon kapar. Ellerimizi her zaman temiz tutmamız gerekmektedir. 

Geçirilen her hangi bir göz operasyonundan sonra doktor tavsiyesi doğrultusunda enfeksiyon ve tahriş riski yaşanmaması adına denize veya havuza girmemek gerekir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *