» 
»
 

Güneşin zararlı etkilerinden koruyan beş besin

D vitamin kaynağı güneşin zararlı etkilerinde korunmak doğal besinlerle mümkün. İşte uzmanlardan güneş ışınlarına karşı büyük ölçüde koruma sağlayan mükemmel maske tarifleri.

Bağışıklık sisteminden beyin yaşlanmasına, kemik gelişiminden kanserle savaşa karşı birçok alanda etkisi tartışılmayan D vitamini deposu güneş ışınları değişen iklim koşulları sonrasında zararlı etkilerde göstermeye başladı. Bu nedenle artan zararlı etkilerinden korunmak sağladığı yararların önüne geçmiş durumda.

Diyetisyen Emre Uzun güneşin faydalarını arttırmak için su tüketimini artırmanın önemini vurgulayarak, yeşil çay, domates, soya, brokoli ve üzüm çekirdeğini kullanmak gerektiğini ifade etti. Bu besinlerle yapılabilecek maskenin kolayca hazırlanabileceğini kaydeden Uzun, maskenin de hassas ciltler için güneşe karşı kalkan olacağını açıkladı.

Bu önemli besinlerden yeşil çay, güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından koruduğu cildin kırışmasının da önüne geçer. Domates, içeriğindeki likopen sayesinde ultraviyole ışınlarının yol açabileceği hasarlara karşı koruyucudur. Soya, cilt hasarlarını azaltarak cildi güçlendirir. Brokoli cilt hasarlarını önemli derecede azaltır. Üzüm çekirdeği ise güneşin yol açtığı lekelenmelere karşı koruyucudur.

GÜNEŞ LEKELERİNE SON VEREN MUCİZE MASKE!

Bir gün öncesinde ıslatıp beklettiğiniz iki yemek kaşığı soya fasulyesini, 20 dakika boyunca hafif kiremit kırmızısı rengini alana kadar kaynatılır. Soya fasulyesini ılımaya bırakıp bir adet domatesi küçük küçük doğranır. İki yemek kaşığı yulaf ezmesi ve ılımış olan soya fasulyesi suyunu doğranmış domatesin üzerine ekleyip tümünü püre kıvamına gelene kadar ezilir. Ortaya çıkan karışımı, cildinizdeki lekeli bölgenin tamamına uygulayın ve yaklaşık 30 dakika bekletilir. Daha sonra ılık suyla cilt temizlenir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *