» 
»
 

Güneydoğu'da demokrasi nöbeti devam ediyor

Diyarbakır, Bingöl, Siirt, Batman, Şırnak ve Elazığ'daki vatandaşlar FETÖ'nün darbe girişimine karşı tepkilerini ve milli iradeye sahip çıktıklarını göstermek için meydanlardaki demokrasi nöbetini sürdürüyorlar.

15 Temmuz'da FETÖ'nün gerçekleştirmeye çalıştığı darbe girişiminin ardından yaklaşık bir hafta geçmesine rağmen, darbe girişimine karşı olduklarını ve demokrasiye, milli iradeye sahip çıktıklarını göstermek amacı ile Güneydoğu'da vatandaşlar meydanları dolduruyorlar. Her akşam Diyarbakır, Bingöl, Siirt, Batman, Şırnak ve Elazığ'daki vatandaşlar demokrasi nöbetine devam ediyorlar.

Diyarbakır'ın Kayapınar İlçesindeki Park Ormanı'nda toplanan vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarını dalgalandırarak, şehitler için ve vatanın birliği için okunan mevliti dinleyip, dualar ettiler. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından hazırlanan bir çadırda, meydanlara gelen vatandaşlara sıcak çorba ikramında bulunuldu. Meydanlardaki katılımcılar "Başkomutan Erdoğan, bu millet yanında " yazılı afişler taşıdı. Kalabalık bir grup ise "Dik dur eğilme! Millet Seninle" diyerek sloganlar attı.

Meydanda toplanan vatandaşlara seslenen Vali Hüseyin Aksoy, Diyarbakır halkının da darbe girişimine karşı olduğunu söyledi. Halkın demokrasiye bağlı olduğunu ve her daim bağlı kalacağını, egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunu ve milletin iradesinin üzerinde başka bir iradenin olmayacağını belirtti.

Demokrasi nöbetinde bulunan katılımcılardan 65 yaşındaki Aziz Şahin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a destek vermek için ve darbe girişimine karşı durduklarını göstermek için meydanları doldurduklarını söyledi. Ayrıca 1980 senesi 12 Eylül'de darbeyi yaşadığını belirterek, 12 Eylül döneminde bile 15 Haziran'da olduğu kadar acımasız olunmadığını, Cumhurbaşkanı'na suikast düzenlenip, Meclis'in bombalandığını söyleyerek terör örgütünün başarısız olduğunu çünkü Allah'ın yardımı ile darbenin püskürtüldüğünü ifade etti.

Elazığ'daki İzzetpaşa Meydanı'nda demokrasi nöbetinde bulunan Elazığ İmam Hatip Platformu üyeleri, darbe girişimini protesto ettiler. Platformun üyelerinden biri İlim Yayla Cemiyeti Şube Müdürü Mehmet Çiçek, Türkiye'nin şimdiye kadar görmediği ihaneti 15 Temmuz'da yaşadığını vurguladı. Halkın destansı kahramanlıkları sayesinde, gözü dönen canilerin hedeflerine ulaşamadıklarını, Kurtuluş Savaşı'nda olunduğu gibi milletin yek vücut olduğunu bu durumun da şer güçlerini hüsrana uğrattığını ifade etti. Konuşmaların ardından Kur'an-ı Kerim okundu ve dualar edildi.

Mardin'de, Midyat'da, Bingöl'de, Siirt'te, Batman'da, Şırnak Cizre'de, Muş'ta meydanları dolduran on binlerce vatandaş, tekbirler eşliğinde, sloganlar eşliğinde meydanları doldurdular. Kur'an-ı Kerim okunarak, mevlit okunarak ve şehitler için dua edilerek darbe girişimine karşı olduklarını ve Cumhurbaşkanı'nın yanında olduklarını belirttiler.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *