» 
»
 

Günlük çay ve kahve tüketimine dikkat!

Günün hemen her saatinde yiyecekle yada sade olarak tüketilen içeceklerin başında gelen çay veya kahvenin vücudumuza verdiği zararı biliyor musunuz? Detaylar haberimizde...

Günlük tüketiminin fazla olduğu çay ve kahvenin içerisinde yer alan kafeinin etkilerinin yanı sıra lezzetiyle de okul ve çalışma hayatındaki birçok kişinin tercih ettiği içeceklerdendir. Bu içeceklerin doğru oranlarda tüketilmesi olumlu sonuçlar doğururken, bu miktarın üzerine çıkılması olumsuz sonuçları beraberinde getiriyor.

Araştırmalara göre, kafeinin fiziksel yorgunluğun azalmasında ve artı olarak zihinsel aktivitelerin artmasının, kişinin daha iyi konsantre olabilmesinde yardımcı oluyor. Aynı zamanda solunum yolları ve nefes alışverişi için olumlu etkileri olan kafeinin, vücudu rahatlatıcı etkisi de gözlemlenmiştir. Sindirim sistemini de etkileyen kafein, bağırsaklara yumuşatıcı etkisi ile safra taşı oluşumunun azalmasına yardımcı oluyor.

Öte yanda araştırmalar gösteriyor ki vücuda alınan mineral ve vitaminin emilmesini azalttığı, bunun sonucunda da vücuda çeşitli hastalıklara sebep oluyor. İdrar söktürücü özelliği ile vücuttaki kalsiyumu azaltan kafein, kemik gelişimine büyük ölçüde zarar vermektedir. Bunların yanı sıra uykusuzluğa, kalp ritminin bozulmasına, idrar söktürücü etkisi ile de su ihtiyacının artmasına sebep olmaktadır.  

Çay ve kahvenin zararlı etkilerinden korunmak için de yapmamız gereken, tüketim miktarına ve saatine dikkat etmektir. Oranlarına baktığımızda 1 bardak çayda 40-80 mg kafein içerirken, filitre kahvede 135-200 mg kafein bulunmaktadır. Günlük tüketilmesi gereken maksimum çay miktarı 4 bardakken, kahve 2 fincanı geçmemelidir.

 

 

 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *