» 
»
 

Günlük şeker tüketimi ne kadar olmalı?

Türkiye'de günlük şeker tüketiminin 150 gram ancak normal şartlarda 50 gram şeker yeterli. Uzmanlar bu tüketimin en azından 120 grama çekilmesi gerektiğini belirtiyor.

Tuz ve şeker tüketiminin azaltılması konusunda çalışmalar yaptıklarını belirten Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, özellikle Türk insanının günlük 150 gram şeker tükettiğini, 50 gram yeterliyken orantısız tuz ve şeker tüketiminin sağlığa ciddi zararları olduğunu ifade etti. Çocuk obezite sayısının her yıl yüzde 10 artış gösterdiğini kaydeden Erk, bu oranı yüzde 5'lere çekmek için çalıştıklarını, aksi halde Türkiye için geleceğin karanlık olduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin diyaliz konusundaki durumuna değinen Erk, Avrupa ve gelişmiş Batı ülkeleriyle boy ölçüşebilecek seviyede iyi olduğunu, 80 ülkedeki rakamlara ve standartlara bakıldığında sağlık alanındaki çalışmalarda gayet iyi durumda olduğumuzu belirtti.

Böbrek naklinin yaygınlaştırılması için de çeşitli çalışmalar yaptıklarını kaydeden Erk, yılda 3 bin 200 böbrek nakli yapıldığını, ameliyatların yüzde 80'inin canlıdan, yüzde 20'sinin ise kadavradan yapıldığına işaret ederek kadavradan nakil oranını arttırmak istediklerini ifade etti. Bunun için ise biraz daha çalışmak gerektiğini vurgulayan Erk, "Türk insanı esasında kadirşinastır, hayırseverdir, vericidir ancak biraz bu konuda cimrilik yapıyor. Zaman içerisinde bunu, beyin ölümü sonrası kadavradan bağışları artırmamız lazım." şeklinde konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *