Gururumuz bir Lise öğrencisi.. NASA’nın kullandığı robotu yaptı.

Bursa’da Özel bir kolejin öğrencisi olan Melih Öztürk geliştirdiği Mars robotuyla gururumuz oldu. Öztürk’ün geliştirdiği robotu şu anda Nasa kullanıyor.

Bursa’da yaşayan Lise öğrencisi Melih Öztürk Özel bir kolej de eğitim alıyor. Lise 1. Sınıfa giden Öztürk Nasa’nın halen kullandığı Mars robotunu yaparak dikkatleri üzerinde topladı. Robotuna Uluğbey ismini veren Öztürk açıklamasında Mars’ta merdiven çıkan, aldığı numuneleri ve görüntüleri dünyaya aktarmasıyla biliniyor. Amaçlarının Mars’ta keşif yapacak bir protorip oluşturmak olduğunu söyleyen Öztürk robotu telefonuyla yönlendirdiğini ve projeyi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

ULUĞBEY ROBOTU NASA’NIN ROBOTUYLA AYNI

Uluğbey adlı Melih Öztürk’ün geliştirdiği robot Amerika’nın Mars’a gönderdiği robottan daha iyi durumda. Robot 6 tekerlekli olup, merdiven çıkma özelliğine sahip. Öndeki 4 tekeri şaseden bağımsız olarak çalışıyor. Devrilme ve taklaya karşı çok dayanıklı. Üzerinde bulunan 7 adet sönsör ile topladığı verileri bilgisayara aktarabiliyor. Kolu sayesinde ise yerde bulunan bir şeyi alma özelliğine sahip. Üzerinde bulundurduğu güneş paneli sayesinde şarj edilebiliyor. Şarj problemi bulunmuyor. Gövdesindeki kullanılan malzemeler sıcak ve soğuğa son derece dayanıklı. Bu da robotun  Mars’ın sıcak ve soğuk şartlarına göre problemsiz çalışabilmesine olanak sağlıyor. Özel bir yazılımla robotun aldığı numune analizleri ve görüntüleri bilgisayar ve telefona aktarabiliyorsunuz. Nasa’nın robotunun bizimkinden tek fazlası üzerinde laboratuar olması. Robot Amerika’nın robotundan daha iyi durumda. Üzerindeki kameralar sayesinde verilere 1.5 dakika gibi bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Görüntülerin ulaşma süresi ise en fazla 5 dakika. Robot ekse 60 derecelerde dahi çalışabiliyor.

ULUĞBEY ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ’NDE SERGİLENİYOR

Melih Öztürk’ün robot projesi TÜBİTAK tarafından Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması kapsamında Uludağ Üniversitesi’nde sergileniyor. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde sergilenen robot gezenlerin ilgi odağı oldu.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *