Güvenlik uyarısı: iOS Apple kontrolünde ama Android uygulamalar riskli

Mobil uygulamaların risk oluşturduğunu belirten siber güvenlik uzmanları, Apple’ın kendi iOS uygulamalarını ciddi güvenlik kontrolünden geçirdiğini ancak Android uygulamaları için aynı şeyin geçerli olmadığını belirtiyor.

iOS uygulamalarında Apple’ın işi sıkı tuttuğunu belirten siber güvenlik uzmanı Halil Öztürkci, Android uygulamalarda ciddi risk olduğunu belirtti. Örnek olarak ise yüklenen bir uygulamanın, bankaları sitelerine giriş yaptığınız sırada kimlik doğrulaması için gönderilen şifreyi habersizce başka birine gönderdiğini ve bu şifreyi gelen kutunuzdan sildiğiniz belirten Öztürkci, Android telefonlardaki güvenlik tehdidi hakkında bilgi verdi.

iOS ve Android işletim sistemlerinin uygulama pazarında dominant olduğuna dikkati çeken Öztürkci, bu iki uygulama marketi arasındaki güvenlik farkına değindi. iOS uygulamalarının Apple tarafından ciddi bir güvenlik kontörlünden geçirildiğini belirten Öztürkci, bu nedenle Apple cihaz kullananların siber güvenlik açısından çok fazla endişe edecekleri bir durum olmadığını dile getirdi.

Apple’ın bu konuda hassas davrandığını ancak Android tarafında bazı sıkıntılar olduğunu dile getiren Öztürkci, Google markette bulunan uygulamaların Apple’ın yaptığı gibi ciddi bir kontrolden geçmediğini, bu nedenle de risk içeren uygulamaların daha çok Android’de bulunduğuna dikkati çekti.

Öztürkci, Android’de yer alan her uygulamanın yüklenmemesi gerektiğini belirterek, bazı uygulamaların maillerinizi okuyabildiğini, lokasyon bilgilerinize ulaşabildiğini, mikrofon açarak ortam dinlemesi yapabildiğini, gelen mesajları okuyabildiğini ve hatta bu mesajları kendi yanıtlayabildiğini ifade etti. Geçmişte bu tür olayların yaşandığını belirten Öztürkci, özellikle telefonla bankacılık işlemi yaparken dikkat edilmesi gerektiğini de dile getirdi. Bu tür zararlı uygulamaların bankacılık işlemi sırasında kimlik doğrulama için istenen şifreyi sizden habersiz olarak okuyup saldırganlara gönderebildiğine işaret eden Öztürkci, uygulamanın aynı zamanda gelen şifreyi SMS kutunuzdan silebildiğini belirtti.

Android uygulamalarda yaşanabilecek bu tür durumlar nedeniyle hırsızlık, şantaj, kişisel ve şirket verilerinin paylaşılması gibi durumlara maruz kalınabileceğini belirten siber güvenlik uzmanı Öztürkci, uygulamaları yüklerken dikkatli olunması konusunda uyarılarda bulundu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *