» 
»
 

Hacamat nedir? Hacamat faydaları nelerdir?

Milattan öncesinden bu yana sıklıkla kullanılan hacamat, 4 altın madalyalı Amerikalı yüzücü Michael Phelp'in vücudunda izlerinin olmasından dolayı oldukça dikkat çekti. Merak konusu olan hacamat nedir? Hacamatın vücuda sağladığı faydaları nelerdir? İşte detaylar...

Adını sıklıkla duyduğumuz fakat anlamını tam olarak bilmediğimiz hacamatı sizler için araştırdık. Hamacat, deriye ufak ketikler açılarak vakum yöntemi ile vücuttaki bir miktar kanın alınmasıdır. Hacamat genel olarak iki omuz arasından, başın arka kısmından yada sırttan bardak yardımı ile alınabilir. Millattan önceki dönemlerden kalma ve Hintlilerin tıp yöntemlerinden biri olan hacamat diğer bir şekilde kan vermek ile eş değer görülebiliyor. 2016 Rio Olimpiyatlarında üstün başarıları ile 4 altın madalya kazanan Amerikalı yüzücü Michael Phelps'in vücudunda da hacamat izleri görülmüştü. Bunun üzerine oldukça merak konusu olan hacamatı artık başta sporcular olmak üzere pekçok vatandaş yaptırıyor.

Manisa'daki tedavi merkezinde senelerdir hacamat tedavisi uygulayan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Muzaffer Yurttaş açıklamalarında, hacamatın faydalarından en önemlisinin vücudu dinlendirmesi ve diri kalmasını sağladığını belirtiyor. Dünya üzerinde yaygın olarak kullanılan bu tedavinin, detoks metodu olarak da kullanıldığını vurgulayarak, hacamatı yaptıranların sayısının oldukça arttığına dikkat çekiyor.

Hacamat, deneysel çalışmaların yetersiz olmasından kaynaklı modern tıpta kullanılmamaktadır. Ancak hastalıkların yanı sıra neredeyse doğal bir doping ihtiyacını karşılamaktadır. Vücuttaki pek çok ağrıyı geçirerek doğal bir doping etkisi yaratmaktadır. Hacamat yaptıran baş ağrısı veya boyun ağrısı çeken kişiler, artık ağrı çekmediklerini belirtiyorlar.

Özel bir uygulama gerektiren hacamat uygulanırken hijyen çok önemlidir. Tek kullanımlık malzemeler ve temizliğin yanı sıra mutlaka işinin ehli bir uzman kişi tarafından uygulanmalıdır. Hastaya herhangi bir yan etkisi bulunmayan hacamatı sadece küçük çizikler ile vakum yöntemi ile alındığının altını çizen Yurttaş, vücuttan sadece vakum yöntemi ile kan alındığını belirtiyor.

Hacamatın Müslümanlar için ayrı bir yeri ve önemi vardır. Hz. Muhammet, Hadis-i Şeriflerinde de hacamat olanın şifa bulacağını bildirilmiştir. Hacamatın neredeyse 70 hastalığa çaresi olduğu söylenmektedir. Kanser, sedef hastalığı, migreni cilt hastalıkları, mide, romatizma, karaciğer yetersizliği, zihinsel ve ruhsal hastalıklar, bağırsak hastalıkları, kısırlık, böbrek hastalıkları başta olmak üzere çoğu hastalığa iyi geldiği belirtilmiştir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *