» 
»
 

Hacettepe Teknokent’te 200 milyon dolarlık FETÖ soruşturması

FETÖ/PDY’nin Hacettepe Üniversitesi akademik ve mali yapısı ile bağlantılarını araştırmak için 30 civarında dosya toplanarak idari ve adli makamlara başvuru yapıldı.

Gerekçelerin Hacettepe Teknokent ve Teknokent tarafından 2012 yılı sonrasında kurulan şirketler aracılığıyla usulsüzlük, yolsuzluk ve kadrolaşma yapıldığına ilişkin başlıkların yer aldığı dosyalar, incelenmesi talebiyle idari ve adli makamlara gönderildi. Bu soruşturma kapsamında üniversitenin yeni ekibi dosyaları araştırmayı sürdürürken, üniversitenin finans kaynaklarının usulsüz ve hukuka aykırı kullanıldığı tespit edilen işlemler hakkında ise adli makamlara suç duyuruları yapılıyor.

Hacettepe Üniversitesi’nden 2012-2015 yılları arasında 60 öğretim üyesinin kendi isteğiyle ayrıldığı, eski yönetim zamanında ise 616 idari personel ve akademisyen hakkında soruşturma açıldığı da öğrenildi. Yetkililerden, açılan soruşturmaların tamamen dayanaksız bir şekilde kadrolardan uzaklaştırmak için başlatıldığı yönünde bir intiba edinildiği ve sonunda da yargıya taşınanların tamamına yakınını hakkındaki soruşturmaların iptal edildiği bilgisine ulaşıldı.

2011 yılında bir vakfın kurulduğunu belirten yetkililer, daha sonra yönetimi de değiştirmek suretiyle pek çok birime bu vakfın kurucularının yerleştirildiği bilgisini verirken, soruşturma dosyasında ayrıca Fetullah Gülen’in doktoru T.D. isimli bir kişinin de aynı anda vakfın ve teknokentin yönetiminde bulunduğunu belirtti. Yeni yönetimin gelmesi sonrasında ise T.D.’nin ayrıldığı, Hacettepe Üniversitesi’ne dışardan görevlendirilen 3 kişinin de ilişiğini kestiği öğrenildi.

Hacettepe Teknokent’in eski yönetiminde yer alan bazı isimlerin de FETÖ bağlantıları ile ilgili araştırmalar devam ederken, o dönemde yönetimce imzalanan sözleşmelerin çoğunluğunda üniversitenin mali yapısına zarar verecek maddelerin bulunması dikkati çekti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *