» 
»
 

Hafızayı güçlendiren besinler nelerdir

Yoğun iş temposu, gün içerisinde hayatın getirisi olan stres, gelecek kaygısı gibi birçok nedenle zayıflayan hafızanızı güçlendirmeyi doğru besinlerle sağlayabilmeniz mümkün. İşte doğada hazır bulunan hafıza güçlendiren mucize besinler...

Kimi zaman anahtarımızı, kimi zaman verdiğimiz bir randevuyu, hatta ilacımızı almamızı unutturan hafızamızı güçlendirecek 7 önemli besini Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı okuyucularımız için açıkladı.

Bunlardan ilki, hem lezzetli hem de keyifli bir atıştırmalık olan yer fıstığı. Günde 1 avuç kolin açısından oldukça zengin olan yer fıstığını tüketmek beyin ve hafıza açısından çok önemlidir. İçerdiğinde bulunan omega yağ asitleri sayesinde iyi yağların vücutta depo edilmesine yardımcı olan yer fıstığı unutkanlığı azaltır. Bir diğer besin ise ananas. Zengin lif kaynaklarından olan ananastan günde 2 dilim tüketmek hem hafızayı güçlendirir.

Üçüncü besinimiz kara üzüm. Günde mutlaka 1 avuç tüketilmesi gereken kara üzüm, kan yapıcı ve demir sağlayıcı bir besin olmasının yanı sıra aynı zamanda hafızanın kuvvetlenmesine de yardımcı olur. Dördüncü ve en önemli besinler arasında olan yumurta anne sütüne eş değer protein içeriği ile beynin gelişmesi ve hafızanın kuvvetlenmesi sağlar.

Hafızayı güçlendirmek için olmazsa olmaz kabul edilen besinlerden biri de yaban mersini. Son olarak da listenizde bulunması gereken balık ve ceviz gün içerisinde tüketilmesi gereken önemli besinler arasında mutlaka yerini almalıdır. Günde 3-4 adet ceviz içi yemek unutkanlık ve hafıza kaybını önler. Omega yağları açısından oldukça zengin olan balık ise haftada en az 2-3 defa tüketilmelidir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *