» 
»
 

Hafızayı güçlendirmek için günde 1 avuç ceviz yiyin

ABD'de Kaliforniya Üniversitesi tarafından yapılan geniş çaplı araştırma sonucuna göre günde bir avuç ceviz yemek hafızayı güçlendiriyor.

Ceviz tüketimi konusunda şimdiye kadar yapılan en geniş çaplı araştırmayı yapan Kaliforniya Üniversitesi'nin sonuçlarına göre, günde bir avuç ceviz tüketmek, hafızayı güçlendiriyor. Araştırma sonuçlarına kadar, ceviz tüketimi hafıza, bilgi işleme, konsantrasyon gibi testler üzerinde performansı artırıyor.

Cevizde, bilişsel fonksiyonun korunmasına katkı sağlayacak çeşitli olası aktif bileşenler yer alıyor. Bunların içinde, cevizin yüksek antioksidan içeriği, 7 farklı mineral ve vitamin bileşimi ile birlikte cevizin beyin ve kalp üzerinde faydaları bulunan bitki esaslı omega-3 yağ asidi olan alfa-linolenik asit kaynağı önemli derecede bulunuyor.

Öte yandan cevizin içerisinde bir insanın günlük ihtiyacının iki katını karşılayacak kadar magnezyum ve bakır vardır. 100 gram cevizde 3 mg civarında demir var. Demir, kan üretilmesinde önemli bir rol oynar. Kansızlıktan korunmak için günde 8-18 gr ceviz tüketilmesi gerekir.

Beyine adeta doping etkisi yapan ceviz, beyin ve sinir sistemlerinin çalışmasına olumlu etki ediyor. Cevizin hafızayı ve algıyı güçlendirdiği, yapılan araştırma sonucunda somutlanmış oldu. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *