» 
»
 

Haiti Matthew Kasırgası sonrası Kolera salgını ile karşı karşıya

Geçtiğimiz günlerde Haiti’yi etkisi altına alan Matthew Kasırgası’nın etkileri halen devam etmekte. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre ülkede bu güne kadar 200 şüpheli vakaya rastlandı…

Dış kaynaklardan gelen bilgilere göre, Haiti Acil Sağlık Birimi Pediyatri Bölümü Şefi Unni Krishnan’nın konu ile ilgili yaptığı açıklamalara göre, kentte acil önlem alınması gerektiği, aksi takdirde salgının kısa sürede önüne geçilemez bir hal alabileceğini ifade etti.

Öte yandan ülkenin karşı karşıya olduğu tek tehlikenin kolera olmadığını da vurgulayan Krishnan, gıda ektikliği nedeniyle yaşanan açlık yüzünde çocuk ölüm oranının da yüz yüze arttığını vurguladı. Hastane ve kliniklerde ilaç ve teçhizat yetersizliğine de değinen Krishnan, hasta kişilerin hastanelere ulaşma konusunda yaşadıkları sıkıntının da ölüm oranını arttırdığını belirtti.

Bölgede görev yapmakta olan Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütünün (MSF) Haiti sorumlusu Paul Brockmann yaptığı açıklamada, örgütün Port-a-Piment bölgesinde faliyete geçirdikleri kolera tedavi merkezinde bu güne kadar 87 hastanın tedavi altına alındığı söyledi. Brockmann, aşırı yağış ve kasırga’nın zaten zar zor hayatta kalmaya çalışan ve nüfusun çoğunluğunun bulunduğu uzun sahil bölgeleri salgın riskinin arttığını ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *