» 
»
 

Halep tahliyelerinde son dakika: 800 kişi rehin alındı

Halep'ten gelen son dakika haberlerine göre, Şii milisler tahliye edilmek üzere otobüslerde bekleyen 800 kişiyi rehin aldı. Öte yandan otobüslerin kalktığı noktada patlama sesleri duyuldu. Rusya'dan ise açıklama gecikmedi. Ayrıntılar haberde...

Rusya'nın kentteki tüm tahliyelerin tamamladığını duyurmasının ardından tahliyelerin askıya alındığı ve Şii milislerin konvoydaki 800'e yakın kişiyi rehin aldığı açıklandı. türkiye'den ise anında yanıt geldi ve henüz silahlı muhaliflerin kentten ayrılmadığınıo duyurdu. BM, kentte en az 50 bin sivilin tahliye için beklediğini söylüyor.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'nın açıklamasından yalnızca dakikalar sonra yaptığı açıklamada, tahliyelerin tamamladığı haberinin yanlış olduğunu, son konvoyla ilgili bir tıkanıklık olduğunu ve bu durumu çözmek için gerekli görüşmelerin gerçekleştirildiğini dile getirdi. Arzularının Suriye'de ateşkesin sağlanması olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Ateşkes ile birlikte biran önce kuşatmalar da kalksın ki kalıcı bir barış getirelim." dedi.

Reuters haber ajansına sesli mesaj gönderen muhalifler, bölgedeki İran güçlerinin tahliye edilmeyi bekleyenleri alıkoyduğunu aktarıyor. Şii milislerin etrafını çevirdikleri kalabalıktan pekçok kişiyi alıkoydukları belirtiliyor.

Başbakan Binali Yıldırım, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ile yaptığı telefon görüşmesinde, Halep'teki son gelişmeleri ağırlıklı olarak ele aldı. Türkiye'de çok sayıda noktaya Halep'ten çıkarılan muhalifler için yardım kampanyaları düzenlendi. Tahliyelere engel olan İran ise son iki gündür protestoların hedefinde.

Anadolu Ajansı'ndan alınan son dakika bilgilerine göre, Şii milisler Halep'te tahliye esnasında konvoyu durdurarak yaklaşık 800 kişinin rehin alındığını bildirdi. Dünya Sağlık Örgütü ise kendi ekiplerine ve uluslararası kızılhaç Örgütü çalışanlarına bölgeden çıkmaları gerektiğini ifade etti.

Muhalifler, Şii milislerin Halep'ten ayrılan otobüslere ateş açtığı ve saldırıların havan topları ile yapıldığını belirtiliyor. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *