» 
»
 

Halep ve İdlib'deki saldırılarda ölü sayısı 68'e çıktı, 78 yaralı var

Havadan ve karadan saldıran Suriye rejim güçleri, Halep ve İdlib'de yerleşim yerlerini vurdu. Saldırılarda 68 kişi hayatını kaybetti, 78 kişi yaralandı.

Halep ve İdlib illerinde Suriye rejim güçlerinin düzenledikleri hava ve kara saldırılarında bilanço ağır oldu. Suriye'nin kuzeyindeki vilayetlere yönetim karşıtlarının kontrolünde bulunan bölgelere düzenlenen saldırılarda 68 kişi öldü, 78 kişi ise yaralandı.

İdlib'in Marret el Numan ilçesinde bulunan bir sivil savunma yetkili Abdulaziz Kiytaz'ın verdiği bilgilere göre İdlib'in güneyinde bulunan ilçede mototiklet pazarı bombalandı. Kiytaz, Marret el Numan'da 27 sivil yaşamını yitirirken 40 kişinin de yaralandığını bildirdi. Saldırılar sonucunda büyük maddi hasarın meydana geldiği bölgede çok sayıda iş yerinin de kullanılamaz hale geldiği öğrenildi.

Kafr Nal ilçesinde de çarşıya düzenlenen hava saldırısında ölü sayısının 12'den 26'ya yükseldiği bilgisini paylaşan Kiytaz, ağır yaralı olan bazı sivillerin durumlarının ciddi olduğunu belirtti.

Halep İl Sivil Savunma Müdürlüğü yetkililerinden Babiris Mişal ise, Halep merkezin doğusunda yönetim karşıtlarının kontrolünde bulunan bölgelere havadan ve karadan rejim güçlerinde saldırılar düzenlendiğini kaydetti. Saldırılarda Firdevs ve Muğyir'de 4'er, Sukker'de 5 ve Kadi asker'de 2 kişinin yaşamını yitirdiğini belirten Mişal, 15 kişinin öldüğü saldırılarda çok sayıda yaralı olduğunu ifade etti.

19 GÜNDE 773 SİVİL ÖLDÜ

15 Kasım tarihinden bu yana saldırıya uğrayan Halep kent merkezinin doğusundaki semtlerde hayatını kaybeden sivil sayısının 758'den 773'e çıktığını bildirildi. Türkiye sınırında yer alan Halep vilayeti, başkent Şam'dan sonra ülkenin en büyük ikinci kenti ve Türkiye ile sınırı 40 kilometre. Halep merkezinin batısı rejim güçlerinin, doğusu ise muhaliflerin kontrolünde. 101 gündür temel insani ihtiyaçların giderilemediği Halep'te son üç haftada kentin doğusunda bulunan tüm hastane, sağlık merkezi, fırın ve okullar rejim güçlerinin saldırıları nedeniyle hizmet veremiyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *