» 
»
 

Halep'in iç sesi 7 yaşındaki Bana tahliye oldu

Suriye'de rejim güçlerinin doğu Halep'te yaptığı vahşeti, tüm dünyaya sosyal medya üzerinden duyuran 7 yaşındaki Bana Alabed, tahliye edildi.

Suriye'nin Halep kentindeki katliamı dünyaya sosyal medya üzerinden duyuran 7 yaşındaki Bana Alabed, Halep'ten tahliye edilecek güvenli bölgeye getirildi. İdlib'teki Aandolu Ajansı muhabirlerinin bildirdiğine göre, Alabed ailesi bugün doğu Halep'ten çıkan tahliye otobüsleri ile Türkiye sınırındaki muhaliflerin kontrolündeki İdlib'e ulaştı.

Doğu Halep'in Katırcı Mahallesi'nde ailesi ile yaşamakta olan Bana ve İngilizce öğretmeni annesi Fatma Alabed, 3 ay önce sosyal medya hesabı Twitter'da açtıkları hesapla, dünayaya bu katliamın sona ermesi için harekete geçme çağrısı yaptı. Anne Fatma, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'na mesaj atarak yardım çağrısında bulunmuş, Mevlüt Çavuşoğlu da yanıtına kuşatmadaki diğer sivillerle birlikte Bana'nın ailesini güvenli şekilde kurtarma sözü vermişti.

Türkiye ile Rusya'nın arabulucuğu ve garantörlüğünde dün muahlifler ile rejim güçleri arasında sağlanan mutabakat gereği, Halep'ten tahliyeler tekrar başlamıştı. Bunun karşılığında sabah saatlerinde İdlib'te muhaliflerin kontrolündeki Kefreya ve Fua beldelerinden konvoylar yola çıkmıştı. Doğu Halep'teki sivillerin İdlib'e nakli devam ediyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *