» 
»
 

Halep'te muhaliflerin kontrolünde 8,6 kilometrekare alan kaldı

Doğu Halep'te Beşşar Esed rejimi ve onun destekçilerinin kuşatması altındaki 4 bölgeden daha çekilmek zorundaki muhaliflerin elinde sadece 8,6 kilometrekare kaldığı öğrenildi. Suriye'de kuşatma altındaki sivil sayısı ise 100 bin civarında.

Dün gece iyice şiddetini arttıran saldırıların ardından muhalifler öğle saatlerinde dek Şeyh Said, Firdevs ve Salihin bölgelerinden de çekildi. Suriye'nin Halep kentinin doğusunda muhaliflerin kontrolü altındaki alan 15 kilometrekareden 8,6 kilometrekareye düşmüş oldu.

Beşşar Esed ve destekçilerinin kuşatması altında bulunan doğu Halep'te muhaliflerin kontrolündeki alanın daralarak 8,6 kilometrekareye düştüğü, bu küçük alanda kalan sivil sayısının ise 100 bin civarında olduğu bilgisi paylaşıldı. Halep'in Sivil Savunma Müdürü Necip Ensari'nin internet üzerinden gönderdiği ses kaydında verdiği bilgilere göre, rejim tarafına çok sayıda insanın geçtiği, sadece dün muhalif taraftan geçenlerin sayısının 2 bin civarında olduğu öğrenildi.

100 bin kişinin kuşatma altında olduğu Halep'te şartların çok zorlaştığı, yiyecek, su, elektrik gibi insani ihtiyaçların olmadığı bilgisini paylaşan Ensari, sivillerin kısmen rejimin elindeki bölgelerde kaldığını ve halkın bir kısmının ise dışarı çıkmasına izin verildiğini bildirdi. Ancak bazı yollardan dışarı çıkarılan ailelerin nereye götürüldükleri konusunda bilgi bulunmuyor.

Rejim kontrolündeki bölgelerde kalan siviller ise can güvenliklerinin sağlanmasını ve erkeklerin gözaltında olmamaları ya da zorla rejim ordusuna alınmamaları gibi konularda henüz güven sağlamış değiller. Ayrıca ailelerin güvenli bölgelere gitmelerine izin verilmesini ve birbirlerinden koparılmamasını istiyorlar. rejim destekçilerinin 15 Kasım itibariyle şiddetli hava ve kara saldırıları ile doğu Halep'te öldürdüğü sivil sayısı son rakamlarla 991 olurken, binlerce sivilin yaralı olduğu belirtiliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *