» 
»
 

Halep'te siviller evlerin bodrum katında ameliyat ediliyor

Rejim ve İran destekli Şii milislerin kuşatması altındaki Halep'te sivil halktan yaralananlar, kentte sağlık hizmeti verecek yerlerin bombalanması nedeniyle binaların bodrum katlarında ameliyat ediliyor.

Halep'te bulunan Kudüs Hastanesi Müdürü Hamza Hatip'in verdiği bilgilere göre, devam eden saldırılar nedeniyle hizmet dışı kalan hastanelerin hizmet veremediği, yaralıların ameliyatlarının ise evlerin bodrum katında gerçekleştirildiği öğrenildi.

29 Nisan tarihinde Rus savaş uçakları tarafından bombalanan ve muhaliflerin kontrolündeki kent merkezinin doğusunda yer alan Sukkeri semtindeki Kudüs Hastanesi hizmet dışı kaldı. Son çocuk doktoru da bu saldırı sırasında hayatını kaybetmişti.

Hastane müdürü Hatip, internet üzerinden bir ses kaydı göndererek Rus ve rejim güçlerinin hastanelerle birlikte tüm ilaç depolarını da vurduğunu bildirdi. Rejimin ilerlediği semtlerden muhaliflerin kontrolündeki semtlere doğru sivillerin göç etmesinin ölü ve yaralı sayısını arttırdığını kaydeden Hatip, muhaliflerin kontrolündeki 25 kilometrekarelik bölgede 250-300 bin sivil bulunduğunu, dar alanda bombalananların sayısının bu nedenle arttığını belirtti.

En şiddetli saldırıların en fazla kaybın 5 yıldır en çok bu dönemde olduğunu anlatan Hatip, "Dünyanın susmasıyla bizim tek bir seçeneğimiz kaldı. Artık ilk yardımı evlerde yapıyoruz. Bazı binaların bodrumlarında da elimizde kalan malzemeyle yaralıları ameliyat ediyoruz." şeklinde konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *