» 
»
 

Halep'te son durum: Rusya'dan rakamla açıklama

Muhaliflere yakın gözlemciler, Halep'te yüzde 90 oranında kontrolün rejim güçlerine geçtiği bildiriyor. Yoğun bomba altına tutulan muhalif semtlerindeki patlamaların, rejimin elindeki mahallelerden duyulduğu belirtildi. Öte yandan Rusya, son bir gün içerisinde 13 binden fazla sivilin bölgeden çıkarıldığını belirterek 728 muhalifin teslim olduğunu açıkladı.

Yaklaşık bir aydır Rusya'nın destek verdiği rejim güçleri ile muhaliflerin çarpışmalarına sahne olan Halep'te artık savaşta sona gelindiği görülüyor. Muhaliflere yakın Londro merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, rejim güçlerinin dün gece boyunca sürdürdüğü çatışmada bölgedeki şeyh Said semtinin ele geçirildiği bildirilyior. Şeyh Said semtinin el değiştirmesi ile muhalifler de bölgelerin yaklaşık yüzde 90'ını elinden kaybetmiş oldu.

Gözlemevine göre, rejimin muhaliflerin elinde kalan küçük bölgeyi ağır bombardımana tuttuğu belirtiliyor. Görgü tanıklarına dayanan bir haber ajansının haberine göre, muhalif semtlerdeki yoğun bombardıman seslerinin rejimin eline geçen mahallelerden duyulduğunu aktarıyor.

Şam rejiminin en önemli koruyucusu olan Rusya sie, son bir gün içerisinde 728 muhalifin teslim olduğunu açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bölgeden 13 bin 346 sivilin tahliye edildiği duyuruldu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *