» 
»
 

Halep'te son durum: Tahliyeler yeniden başladı

Halep'in doğusundan çıkarılan 500 kişilik grup, muhaliflerin kontrolündeki batı Halep kırsalına ulaştı. Birkaç saat içinde konvoyun yola çıkması bekleniyor.

İki gün aradan sonra Suriye'de tahliyeler yeniden başlatıldı. Doğu Halep'te, muhalifler ile rejim güçleri arasında yapılan anlaşmaya göre İdlib'de muhaliflerin kuşatması altındaki Fua ve Kefreya beldelerinde tahliye konvoyları yola çıkacak.

Türkiye ile Rusya'nın arabuluculuk yaptığı rejim ve rejim yanlısı teröristler gruplar ile muhalif güçler arasındaki yeni mutabakat sağlandı. Buna göre 20 bin sivil ve muhalif bugün, kalanı ise salı günü tahliye edilecek.

Yaklaşık yarım saat önce rejim bölgesinden geçerek batı Halep kırsalına ulaşan kişi sayısı 500 olurken, İdlib'deki Fua ve Kefreya beldelerinden 3 günde yapılacak tahliyelerde toplam kişi sayısının 4 bin olması öngörülüyor. İki beldeden yapılacak olan ilk tahliye ise birkaç saat içinde başlatılacak.

Fua ve Kefreya'da Şii mezhebi mensubu yaklaşık 15 bin nüfusun bulunduğu bölgeyi Hizbullah ve İran Devrim Muhafızlarına bağlı militanlar kontrol ederken beldeler 1,5 yıldır kuşatma altında bulunuyor. Yoğun bir şekilde havadan insani ve askeri yardım ulaştırılan şehirde rejim halkın ihtiyaçlarını böyle karşılıyor. Rejim kuşatması altında bu şekilde 18 bölge daha bulunduğunu belirten muhalifler, Fua ve Kefreya'da tüm taleplerin karşılanması durumunda 18 yerleşim yerinde rejim güçlerinin katliam yapabileceğini belirtiyor. Yapılan mutabakata göre rejim ordusu ve rejim yanlısı teröristlerin kuşatması altındaki Şam'ın Madaya beldesi ve Zebadani ilçesinden de tahliyelerin olacağı belirtiliyor.

Salı günü hasta, yaralı ve çocuklardan oluşan 500 kişilik bir grubun çıkarılması beklenirken, muhaliflerin kontrolündeki bölgeden tahliye konvoyunun yola çıktığı bildirildi. Hizbullah kontrolündeki Fua ve Kefreya'dan 10 otobüs çıktığı bilgisi paylaşıldı.

Geçtiğimiz perşembe ve cuma günleri İranlı General Seyid Cevad komutasındaki rejim yanlısı terör gruplar, doğu Halep'ten çıkan konvoya saldırarak 18 sivili öldürmüştü. Yüzbinlerce sivilin hayatını hiçe satan terörist gruplar, son saldırılardan sonra Fua ve Kefreya'dan tahliyelere izin verilmesi yönünde şartı ileri sürmüştü. Uluslararası kamuoyunda ve Birleşmiş Milletler yetkililerince rejim yanlısı terör gruplarının eylemleri sürekli savaş suçu oalrak nitelendiriliyor. Toplam yaklaşık 7 bin teröristten oluşan Lübnan ve Irak Hizbullahı, Afganistanlı Fatimiyun Tugayı, Iraklı Nüceba Hareketi Tugayı ile Bakır Tugayı Halep’in doğusunda işgallerini sürdürüyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *