» 
»
 

Halep’te yeniden ateşkes sağlandı: Siviller tahliye edilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin arasındaki telefon görüşmesinin ardından Suriye Halep kentinin doğusunda rejim güçleri tarafından bozulan ateşkesin yeniden başladığı bildirildi.

Dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında beklenen telefon görüşmesi gerçekleşti. Cumhurbaşkanlığından alınan bilgilere göre sağlanan ateşkes mutabakatının tam olarak sağlanması, mutabakata yönelik ihlallerin engellenmesi gerektiğinin vurgulandığı bilgileri aktarıldı. Güvenli koridorlar aracılığıyla sivillerin ve muhalefetin tahliye işleminin bir an önce başlaması için ortak çaba harcanması kararın da iki tarafın da hem fikir olduğu vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Putin’e, gerekli güvenli koridorların açılmasının akabinde, Türkiye’nin geçici barınma ve insani yardımlar konusunda her türlü tedbiri almaya hazır olduklarını belirtti. Suriye Halep kentinin doğusunda rejim güçleriyle muhalifler arasında ateşkes sağlanmış ancak anlaşmadan saatler sonra rejim güçleri tarafından bozulmuştu. Dün sabah başlaması gereken sivillerin tahliyesi de herhangi bir açıklama yapılmadan ertelenmişti.

Bölgede rejimin bombardımanı yoğun bir şekilde devam ederken, siviller de sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlarla yardım çağrılarında bulunmuştu. Yaşanan gelişmelerin ardından yeni bir ateşkes anlaşmasına varıldığı belirtildi. Hizbullah tarafından yapılan açıklamada ateşkes doğrulanırken, sivillerin ve silahlarını bırakan muhaliflerin kuşatma altındaki bölgeden tahliye edilmesinin saatler içinde başlamasının beklendiği bildirildi. Ateşkeste Türkiye ve Rusya’nın garantör olduğu kaydedildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *