» 
»
 

Halep'ten acı haber: Tahliye konvoyunda 14 sivil hayatını kaybetti

Şiili milislerin, Halep'teli tahliye konvoyundaki işlemler sırasında ateş açıp rehin aldıkları grupta 14 sivil hayatını kaybetti.

Alınan son dakika bilgilerine göre, Halep'te tahliye işlemleri sırasında rejim yanlısı Şiili milislerin ateş açıp rehin aldığı grupta 14 sivil yaşamını yitirdi. Rejim yanlısı teröristler, Halep'teki tahliye işlemleri sırasında rehin aldıkları grubu serbest bıraktı. Tahliye konvoyu ise kuşatma bölgesine geri döndü.

Halep'teki tüm tahliyelerin durdurulduğu belirtilirken, Şiili milislerin tahliye konvoyundan 800'e yakın sivili kaçırdığı duyurulmuştu. Tahliyelerin tamamlandığını belirten Rusya'nın açıklamasının yanlışlığı ise Türkiye'den gecikmedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya tarafından yapılan açıklamanın ardından çok geçmeden, tahliyelerin tamamlanmasına ilişkin yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığı, konvoyda bir tıkanıklık olduğunu ifade etmişti. Bu durumu bir an önce çözmek için gerekli görüşmelerin yapılacağını da ifade etmişti.

Başbakan Binali yıldırım ise İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ile telefon görüşmesi yaparak, ağırlıklı olarak Halep'teki son gelişmeleri ele aldı. Halep'teki tahliye sırasında konvoyu durduran Şiili milislerin, Halep'ten ayrılmak üzere olan otobüslere ateş açtığı ve havan topu ile saldırı gerçekleştirdikleri belirtildi. Saldırının hemen ardından ise yaklaşık 800 kişiyi rehin alan rejim yanlısı teröristler, rehin aldıkları grubu serbest bıraktı. Ancak tahliye konvoyunda saldırıya uğrayan 14 sivil hayatını kaybetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *