» 
»
 

Halsizlik yaşayanlar dikkat! Sebebi susuz kalmanız olabilir

Nem ve hava sıcaklığındaki artışla birlikte sıcak yaz aylarında vücut sıcaklığında da görülen artış su ihtiyacını artırıyor. Eğer halsizlik, baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü gibi şikayetleriniz varsa sebebi susuzluk olabilir.

Hayatın vazgeçilmez içeceği suya olan ihtiyaç havaların ısınması ile artış gösteriyor. Vücuttaki su dengesinin sağlandığı başta böbrekler olmak üzere diğer birçok organın kaybettiği suyu yiyecek ve içecekler ile sağlıyoruz. Ancak hava sıcak olduğunda terleme ile kaybedilen sıvı kaybı da artıyor ve özellikle yaşlılar ve bebeklerde daha belirgin sıvı kaybı yaşanıyor. Liv Hospital Nefroloji ve Hipertansiyon Uzmanı Prof. Dr. Tekin Akpolat, sıvı kaybına ilişkin bilgi verdi.

Sağlıklı kişilerin aşırı miktarda sıvı kaybetmedikleri durumlarda günlük 2-3 litre sıvı almaları gerektiğini belirten Akpolat, kalp, böbrek ve karaciğer gibi sıvı dengesinin sağlanması gereken hastalarda ise alınması gereken sıvı miktarının doktora danışılması gerektiğini kaydetti. Halsizlik ve ağız kuruluğu hissinin sıvı kaybındaki en sık görülen belirti olduğunu ifade eden Akpolat, sıvı kaybındaki artışla birlikte baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü gibi belirtilerin ortaya çıkabileceğini, hatta ileri sıvı kayıplarında nabzın artarak kas krampları oluştuğunu ve böbrek yetmezliği ortaya çıktığını ifade etti.

Bilinç kaybına kadar ciddi boyutlara gelebilecek sıvı kaybının yol açtığı bozuklukları tedavi etmektense önlemenin daha doğru olduğunu belirten Prof. Dr. Akpolat, su içmeyen ya da içmeyi sevmeyenlerin alternatif sıvıları tercih etmesi gerektiğini belirterek meyve suyu, komposto, çay, ayran, süt, limonata, karpuz kavun gibi yiyecek ve içecekleri tüketmeleri tavsiyesinde bulundu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *