» 
»
 

Hamburg G20 Liderler Zirvesinde yaşanan şiddet olayları

Almanya'nın Hamburg kentinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesini protesto ekmek isteyenlerin çıkardığı şiddet kişi gözaltına alındı. Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Hamburg'da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'ni protesto edenlerin kentte perşembe günden beri çıkarmış olduğu şiddet olaylarına çok sert tepki gösterdi.

Hamburg'da geçtiğimiz gün düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'ne karşı olan gruplar kentte perşembe günden beri şiddet içeren gösteriler düzenledi. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel yaşanan şiddet dolu eylemlere sert şekilde tepki gösterdi. Bİr gazetede yayımlanan makalesinde yer alan yazılarda, Hamburg'daki inanılmaz şiddetin sonuçsuz kalmayacağını belirtirken,  yapılan şiddet eylemlerinin Alman siyaset hayatıyla bir ilgisinin olmadığını, olayları gerçekleştiren faillerin, Neonazilerden ve onların kundaklama eylemlerinden herhangi bir farkının olmadığını dile getirdiği öğrenildi.

Almanya'nın dünya genelindeki imajının Hamburg kentinde yaşanan olaylar sebebiyle zedelenebileceğini belirten Gabriel, bu kişilerin yakalanması için Avrupa genelinde bir ekibin oluşturulması gerektiğine de vurgu yaptı. Gabriel devam eden açıklamasında, suçlularıı bulmak zor olabilir ancak bunun için hukuk devletinin mümkün olan tüm yetkilerini kullanmak gerektiğini,  demokratik hukuk devleti kendini savunabilecek güçte olması gerektiğine vurgu yaptı.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, demokrat veya protestocu olarak şiddet yanlısı ahmakları koruyan veya kollayanlar varsa kendisini aynı ölçüde suçlu duruma düşürüyor sözlerini sarf etti.

HAMBURG'TA NE OLMUŞTU?

Hamburg'da geçtiğimiz perşembe günü başlayan ve kentin bazı bölgelerinde cumartesi akşamına kadar süren gösterilerde çok sayıda araç kundaklanmış ve protestocular tarafından yerleştirilen barikatlar yakılmıştı. Yaşanan yağmalar sonucunda da  polis ve göstericiler arasında çatışmalar yaşanarak birçok kişi gözaltına salınmıştı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *