» 
»
 

Hamburger yerine peynirli domatesli tost yiyin önerisi

Çocuklarınızı hamburger ve patates kızartmasından uzak tutamıyor musunuz? Hareketsiz yaşam tarzının yanı sıra bu tür gıdalarla beslenen çocuklarda obezite riski de artıyor. Öyleyse çocuklarınızı domatesli peynirli tost lezzetiyle tanıştırın.

Bilgisayar ve televizyon başında geçirilen uzun saatler ve hamburger, patates kızartması bol içerikli yiyecekler çocuklarınız için tehlike çanlarını çalıyor. Pizza, hamburger türü gıdalar yerine domatesli, peynirli tostu tavsiye eden Amasya Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Aslı Bellikli Yılmaz, öğrencilerle düzenlenen söyleşide konuştu.

Yılmaz, özellikle kahvaltı öğününün önemini vurgulayarak başladığı konuşmasında gece boyunca aç kalan vücudumuzun sabah daha hissetmesi ve öğrenmeye açık hale gelebilmesi için kahvaltının olmazsa olmaz olduğuna dikkat çekti. Çocukların kahvaltı etmeden okula gitmeleri durumunda ise başarılarında büyük düşüş görüldüğünü de ifade etti.

Öğrencilerin yedikleri gıdalara dikkat etmelerinin öneminden bahseden Yılmaz, hamburger, patates kızartması gibi yiyecekler yerine tost önerisinde bulunarak gazlı içecekler yerine de süt, ayran ya da taze sıkılmış meyve suyu gibi içeceklerin tüketilmesini önerdi. Büyüme çağındaki çocukların günde 3 ana öğünü kaçırmamaları gerektiğini de vurgulayan Yılmaz, yavaş ve çiğneyerek yemenin de önemini ifade etti.

Çocukların bu çağlarda kemik, kas, göz ve diş sağlığı açısından beslenmelerinin büyük önem arz ettiğini vurgulayarak en az günde 2 bardak süt tavsiye eden Yılmaz, 4 temel besin grubunun da vücut için önemine değinirken özellikle hareketleri televizyon ve bilgisayar başında kısıtlanan çocuklar için merdiven yerine asansör kullanımını da tavsiye etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *