» 
»
 

Hamile kadın kanseri karnındaki bebeği ile yendi

Samsun'da 6 aylık hamile olan kadın, bugüne kadar bu hastalığa yakalanan hastalar içerisinde karnında bebeği ile kurtulan ilk kadın oldu. Birçok şikayet ile hastaneye giden kadın yapılan tetkitler sonucunda kanser olduğunu öğrendi. İşte detaylar...

Müge Pirdal 26 yaşında 6 aylık hamile bir anne adayı, birçok şikayetinden dolayı Medical Park Samsun Hastanesi Üroloji Kliniği'ne gitti. Meshanede kanama şikayeti ile kliniğe başvuran Pirdal hastanede yapılan tahlilller ve tetkikler sonucunda idrar torbasında tümor teşhisi konuldu. Meshane kanseri teşhisi konulan genç kadının 6 aylık hamile olması durumuda bebeğin zarar görme olasılığından dolayı hemen tümorü temizlemek için çalışmalara başlandı. Hasta genç anne adayı biran önce operasyona alındı. Bebeğe zarar vermeden yapılan bu operasyonda, dünyada şimdiye kadar sadece 40 hasta hamile kadında görülen bu tümör, endoskopik yöntemle temizlenerek bebeği ve anneyi sağlıklarına kavuşturdular.

Dünyada nadir görülen operasyonlardan birini yapma şansı bulan Medical Park Hstanesi Üroloji Kliniği Yrd. Doç. Dr. Hamit Öztürk "Hastanın şikayetlerini değerlendirdik. İdrardan kan gelme durumu anne adayını ve bebeğini tehlikeye atailcek bir durum olabileceğini aklımıza getirdi. Yapılan tetkikler sonrasında meshane kanseri teşhisiyle, önce hamilelik sürecinin bitmesinin bebeğe zarar verebileceğini düşündüğümüzden biran önce operasyona başlama kararı kıldık. Hamilelik sırasında tümor oluşumu dünyada ender görülen durumlardan birisi. Hem anneye hem bebeğe zarar görmemesi için operasyonla ilgili bütün yöntemleri değendirip snipal anestezi ile vücutu uyuşturarak, idrar kanalından girip kanserli bölge tamamen temizlendi. Hastanın kendine gelmesiyle gözlemlerimize devam ettik ve sorunsuz bir şekilde hastamızı taburcu ettik." dedi.

Anne adayı Müge Pirdal'ın yaptığı açıklamada ise şöyle diyordu: " Hamile olduğumu ilk duyduğumda eşimde  bende çok sevinmiştik. Hamileliğimin en güzel dönemlerinde 6. ayımda meshane kanseri olduğumu öğrendim. Bunu duyduğumda çocuğumu kaybetme korkusu ve yaşadığım hastalık kötü günler geçirmemize sebep oldu. Benimle ilgilenen bütün doktorlarım ilk günden beri beni teselli ederek korkulacak birşey olmadığını bebeğiminde benimde sağlığımıza kavuşacağımızı söylediler. Operasyon sırasında hiçbir şey hissetmedim. Daha sonrasında ise vücudumdan tümor temizlenince eski sağlığıma kavuştum. Bende bebeğimde şuan gayet iyiyiz. Özellikle ilgilenen Yrd. Doç. Dr. Hamit Öztürk, Yrd. Doç. Dr. Abdullah Açıkgöz ve Medical Park Samsun Hastanesi personellerine teşekkür ederim."

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *