» 
»
 

Hamileler için yenmesi tehlikeli olabilecek balıklar

Hamilelik döneminde alınan gıdaların anne karnındaki bebeklerin gelişimi için büyük önem arz ettiğini belirten Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu, bebek bekleyen anne adayları için zararlı olabilecek balık türlerinin isimlerini yayınladı.

Yapılan aktivitelerden, içilen ilaçlara, düzenli uykudan alınan besinlere kadar birçok yaşamsal aktivitenin daha da önemli bir hale geldiği hamilelikte uzmanlar özellikle yenen balıklar konusunda çok dikkatli olunması gerektiğini ifade ediyor.

Bu bağlamda ABD'de faaliyet gösteren Gıda ve İlaç Kurumu bünyesinde görev yapan Sağlık ve İnsan Hizmetleri bölümü gebeler deniz ürünlerini sınıflandırdı. Sınıflandırmalarda balıklar kategorisi en iyiler, iyiler ve uzak durulması gerekenler olarak üçe ayrıldı.

Buna göre en iyiler kategorisindekiler haftada 2-3 kez yenebilirken, iyiler ise bir ancak bir kez yenebilmekte. FDA hamilelere düşük civa değerlerine sahip balık türlerinden haftada 200-250 gram yemelerini tavsiye etti.

Listede yer alan balıklara göre hamile kadınların tüketmemesi gereken balıklar arasında Kral Uskumru (İspanyol Uskumrusu), Atlantik Kılıçbalığı, Kılıçbalığı, Turuncu İmparator Balığı, Köpekbalığı, Tilefish, Ton Balığı ve İrigöz Ton Balığı yer alıyor.

 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *