» 
»
 

Hamileler oruç tutabilir mi? Bebeğe zararı var mı?

Oruçtan muaf tutulmalarına rağmen oruç ibadetlerini yerine getirmek isteyen hamileler oruç tutabilir mi? Bu durumun bebeğe zararı var mıdır? Anadolu Sağlık Merkezi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli açıklıyor...

Fizyolojik olarak daha sık acıkma durumu hisseden hamilelerin, gebelik dönemlerinde bebeklerine vermekle yükümlü olduğu fazla kalori ile birlikte günlük alacakları kalori gereksinimleri daha da artmaktadır. Açlığa bağlı kan şekeri düşmesini sıklıkla yaşayan hamilelerin bu durumu yaşamamaları için sıkça beslenmeleri ve küçük öğünlerle de olsa kendilerini geçiştirmeleri tavsiye edilmektedir. Bu nedenle hamileler oruç tutabilir mi? Sorusuna en güzel yanıt Anadolu Sağlık Merkezi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli'den geliyor.

Bebekler için olumsuz yönde etkiler yaratabilecek uzun süreli açlık, anne adayının saatler süren oruç sırasında depolanmış olan yağlarını kaybetmesi ile bebeğin gelişimini olumsuz etkileyecek ketonların artışına neden olur. Bu düşüş bebeğin ilerleyen dönemlerde ptikolojik ve nörolojik sorunlarının ortaya çıkmasına aracıdır. Vücut uzun süren açlıktan sonra şeker deposunu tüketmeye başlar. Bunun sonucunda hem anneye hem de bebeğine zararlı durumlar yaşatabilir. Hamilelerin ayrıca günde ortalama üç litre sıvı tüketmeleri gerekmektedir. Vücudun aynı zamanda uzun süre susuz kalması, kan basıncının düşmesine neden olur. Hamilelerde damarlarda dönüşüm sağlayan kan ve sıvı miktarı artmaktadır. Kan ve sıvı miktarlarının durumlarının kontrol altında olması için sıvısızlığa bağlı olarak, bebeğin eşine kan akımı da azalır. Bebeğin oksijenlenme işlemi doğal olarak standartın altına düşebilir. Emzirme dönemlerindeki kadınların da süt yapımını olumsuz yönde etkilemektedir.

Gebeliğin 28. haftasından sonra özellikle oruç tutulmaması önerilir. Çünlü yapılan testler ve ultrasonlar neticesinde oruçlu olan anne adayının bebeğinin, oruç tutmayan anne adayının bebeğine göre beyin oksijenlenmesi daha azdır. Bu nedenle hamile olan anne adaylarına oruç tutması önerilmez. Orucun erişkin ve sağlıklı bireyler oruç dönemini riksiz atlatırlarken gebelerde bu durum risklidir. Bebeğin emzirme döneminde de yalnızca sütle beslenmesinden dolayı sıvı alınımına özenle dikkat edilmelidir. Süt kalitesinin sürdürülmesi ve bebeğin uygun, ideal kiloya ulaşabilmesi için düzenli beslenmek ve bol sıvı tüketmek gerekmektedir. Oruç anne adayında, iftar ve sahurlarda aşırı besin depolama ihtiyacı daha sonrasında gebede, hazımsızlığa ve aşırı kilo artışına neden olabilir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *