» 
»
 

Hamilelikte çatlak oluşumunu önlemek için neler yapılmalı?

Annelik gibi kutsal bir vasfı tadabilmek için önemli bir başlangıç olan hamilelikte kadının vücudunda oluşan en önemli deformasyonlar da biri de derinin elastikiyetindeki yetersizlik nedeni oluşabilen çatlaklardır. Peki hamilelerin korkulu rüyası çatlakların oluşmaması için neler yapılmalı? Detaylar haberimizde...

Hamilelikteki çatlakları önlemenin yeteri kadar su tüketimi ile sağlanabileceğini ifade eden Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Gökhan Okan, hamile bayanlarda oluşan bu deri çatlaklara özellikle gebeliğin son 3 ayında karın, göğüs, bel ve kalça bölgelerinde rastlandığını belirtiyor…

Hamilelik dönem iyi beslenmenin yanı sıra ölçülü yapılan aktivitelerini bol su tüketiminin ve cildi nemlendirmenin çatlak oluşumunun önlenmesinde en önemli etkenler olduğunu açıklayan uzmanımız, hamilelik sonrasında da oluşumu engellenemeyen çatlakların, lazer, dermoroller ve kimyasal peeling gibi yöntemlerle de yok edilebileceğini ifade etti.

Çatlak denilen olayın, derinin aşırı gerilmesi ile cildin elastin ve kolajen dokularındaki tahribat olduğunu açıklayan Okan, ilk oluştuklarında pembe olan çatlakların ilerleyen dönemlerde mora ve sonrasında da soluklaşarak beyaza dönüştüğünü anlattı. Açık tenli gebelerde görünme oranının daha yüksek olduğunu belirten uzmanımız, gebelik öncesinde sigara kullanmayan ve spor yapan hamilelerde bu oranın daha düşük olduğunu belirtti.

Okan, gebelik esnasında meydana gelen çatlakları tamamen yok etmek için herhangi bir yöntem olmasa da, düzenli beslenmek, ani kilo alıp vermekten çekinmek, düzenli ama dozunda egzersiz yapmak gibi önlemlerin yanı sıra, banyo sonrasında mutlak kullanılan nemlendiriciler ile çatlak oluşum oranını minimuma indirmenin mümkün olduğunu vurguladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *