» 
»
 

Hamilelikte kahve içmek zararlı mıdır? Sakıncaları nelerdir?

Dünyanın en kutsal duygusu olan anneğin başlangıcı kabul edilen hamilelikte dikkat edilmesi gereken bir çok husus vardır. Peki tartışmasız herkez tarafından sevilen kahve hamilelikte içilebilir mi? Yarar ve zararları nelerdir? Ayrıntılar haberimizde

İnsanı cezbeden kokusu ve muhteşem tadıyla kahve gebelerinden içmekten keyif aldığı içecekler arasındadır. Yapılan araştırmalar gösteriyorki bir çok hamile bayan günde ortalama 2 fincan kahve tüketiyor. Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, bu miktarı 5 fincana kadar çıkarabilen hamileler için önemli sağlık sorunları yaşanabileceğini ifade ediyor. Özellikle vaktinden önce ve çok düşük kilolar ile bebk doğumları bu sorunların başında gelmekte olduğunu vurgulayan Selçuk, vücuda fazla kafein almanın annede sorunlar açabileceği gibi bebeklerde de büyük problemler yaşanmasına sebebiyet verdiğini açıkladı ve bebekler için alınan fazla kafeinin anneler tarafından alınmasının kemik ve kalsiyum ektikliği yaşatabileceğini açıkladı.

Gebelikle ilgili bir çok önemli soruna değinen Selçuk, hamilelik süresinde anne adaylarının karşılaşabilecekleri miğde bulantısı ve kusma problemleri nedeni ile yemek yeme arzusu yerine tiksinme dürtüsü gelişebileceğini ve bunu yatmadan önce tüketilen ekmek, tuzlu bisküvi ve krakerler yardımı ile aşılabileceğini söyledi.

Bunun yanı sıra karşılaşılan bir diğer problemin kilo artışı nedeni ile hareketsiz kalan vücutta yaşanan kabızlık sorunu olduğunu ifade eden Selçuk, bu dönemde lifli besinler, çiğ sebze, kuru meyve ve bol sıvı tüketilmesinin önemini açıkladı. Ayrıca fiziksel aktivitelerin arttırılmasınında kabızlık sorununun ortadan kaldırılmasında önemli bir rol oynadığını belirtti.

 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *