» 
»
 

Hamilelikte tırnak bakımı ile ilgili bilinmesi gerekenler

Dermatec Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat anne adayı bayanların vücutlarında birçok değişime neden olan hamileliğin tırnaklar üzerindeki zaralı etkileri ve bunlardan korunma yollarını anlattı.

Hamilelik sürecinin anne ve bebek açısından en güzel paylaşımların yaşandığı bir zaman dilimi olmasına karşın, bebek huzur içerisinde büyürken anne bünyesindeki hormonel değişimler nedeni ile zorlu bir sürecin içerisine girer. Bu süreçte etkilenen önemli dolulardan birinin de tırnaklar olduğunu kaydeden Ertek, gebelikte tırnakların daha hızlı uzadığını ve incelerek kırılmalar yaşandığını ifade etti.

Özellikle gebelik döneminde dengeli beslemenin önemine dikkat çeken Ertek, tırnakların kolay kırılması ve saç dökülmesini önlemek için fındık, yumurta, soya fasulyesi, mantar, bezelye, avokado, muz, süt ve kepekli tahıllar gibi besinleri yeterli miktarda alınması gerektiğini ifade etti.

Tırnakların bakımı için alınabilecek başlıca önlemlere de değinen Ertek, tırnakları temiz ve kuru tutmak, varsa tırnak yeme alışkanlığından vazgeçmek, yatmadan önce tırnak ve tırnak etlerinin üzerine nemlendirici sürmek, bulaşık eldiveni kullanmak, tırnakları kısa tutmak gerektiğini kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *