» 
»
 

Hamilelikte yaşanan fizyolojik değişiklikler ve göz sorunları

Gebelik sürecinin başlamasıyla birlikte kadınların tüm bedenlerinde hissetmeye başladıkları değişimler büyük önem arz etmekle birlikte, bazı rahatsızlıkları da birlikte getirebiliyor. Konu hakkında ayrıntılı bilgiler ve uzman görüşleri için haberimize bir göz atın.

Gebeliğin başlamasını takip eden süreçte kadınların vücutlarında yaşadıkları fizyolojik değişimler, vücutta çeşitli sistemleri etkilemeye başlarken aynı zamanda bazı rahatsızlıkları da ortaya çıkarmaya başlayabilmektedir. Gebelikte özellikle vücudumuzda en çok etkilenen organlarımızdan biri gözdür.  Göz sağlığı olumsuz etkilenerek görme kayıpları ortaya çıkabilen hamilelik süresince, hastaların bu özel durumları göz önünde bulundurmaları ve anne ve bebek sağlığına zarar gelmeyecek şekilde tedavi olmaları çok önemli bir unsur olarak ortaya çıkmaktadır.  Memorial Ankara Hastanesi Göz Ünitesi’nden Dr. Bekir Sıtkı Aslan, hamilelikte göz sağlığını korumak için yapılması gerekenler hakkında sizlere bazı bilgileri sunarak bu süreci en iyi şekilde atlatmanız için yardımcı ipuçları veriyor.

Hamilelikte fizyolojik etkenlerin ortaya çıkarmış olduğu kafa içi damarlarda yapısal bozukluklar, göz retina arter tıkanıklıkları, kendiliğinden gelişen göz çukuru kanamaları ve hipofiz bezi kanamaları, hipofiz bezi ve göz boşluğunun iyi ve kötü huylu tümörlerinin büyümelerine ve daha da belirginleşmelerine sebep olabilmektedir. Hamilelik direkt olarak bu tümörlerin oluşma nedeni olmasa da daha önce meydana gelmiş olan bir semptom var ise bunun ilerlemesine zemin oluşturabilmektedir.

Progesteron ile bağlantılı olarak kornea dokusunun yani gözün en öndeki bombe saydam tabakasının su tutma özelliği hamilelik ile birlikte değişime uğruyor. Bununla beraber görme yetisinde bulanıklık ve kontakt lens kullanan kadınlarda lens kullanımına karşı aşırı bir duyarlılık oluşabiliyor. Bu sebeple kontakt lens kullanımı bu dönemde ertelenmesi gereken bir durumu oluşturuyor.

Hamilelerde sebebi belli olmayan kafa içi basınç artışı nedeniyle görme siniri ödemi gerçekleşmektedir. Hamilelik döneminde pıhtı oluşmu nedeniyle damar tıkanıklıkları ve kafa içi pıhtılaşma dikkate alınmalıdır. Sebebi bilinmeyen kafa içi basınç artışı hamile kadınlarda sıklıkla vücutta kontrolsüz sıvı birikimi ile birlikte seyreder. Bu hastalar için genellikle kilo artışının kontrolü vücutta dengelerin korunmasına yardımcı olabilir.
Hamile hastalarda dikkat edilmesi gereken bir diğer durum tanı araçlarının dikkatle seçilmesi ve kullanılmasıdır. Zorunlu ise bilgisayarlı tomografi çekileceği sırada karın bölgesi bir radyasyon geçirmeyen kalkanla korunmalıdır. Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) gebelerde en sık kullanılan tanı aracıdır. Kontrast madde kullanımının diğer görüntüleme yöntemlerinde olduğu gibi göz damarlarının görüntülemesinde kullanımı dikkat gerektirir ve çok zorunlu olmadıkça ertelenmelidir.

Tanısı belirlenmiş hamile hastalar için tedavi planları da farklı özellikler gösterir. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) ilaç sınıflama sistemlerine dikkat edilmelidir. FDA Class A grubu ilaçlar güvenlidir. Class B ve Class C grubu ilaçlar için dikkatli değerlendirme yapmak uygundur. Class D ve X grubu ilaçlar hamile hastalarda asla kullanılmamalıdır. Hamile hastaların görme ile ilgili yakınmalarının tedavisinde nöroloji ve kadın doğum uzmanlarıyla birlikte hareket edilmelidir. Hamilelik sırasında bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıklar iyileşebilir ancak hamilelik sonrasında hızla tetiklenebileceği akılda tutulmalıdır. Epidural anestezi ile doğum yapan gebelerde, geçici göz kapağı düşüklüğü görülebilmektedir.

Hamilelik, kadınların hayatında çok özel bir dönemdir. Bu dönemde genel yakınmaların yanında görme yönünden de rahatsızlıklar gelişebilmektedir. Görme ile ilgili en küçük bir yakınmada bir göz doktorunun bilgisine başvurmak, sağlıklı hamileliği güvenceye alabilecek doğru bir yaklaşımdır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *