» 
»
 

Hamilelikte yatış pozisyonu anne ve bebek için önemli

Hamilelik döneminde yaşanan zorluklardan birisi de uyku problemleridir. Hamileler için en ideal uyku pozisyonu nasıl olur, yatarken nelere dikkat edilmelidir Op. Dr. Seval Taşdemir yanıtladı.

Uyku problemleri, hamilelik döneminde yaşanan zorluklardandır. Hamileler için en ideal uyku pozisyonları hakkında bilgi veren Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, bu dönemde sol tarafa yatmanın uygun olacağını belirtti. Hamilelerin sert bir yatak tercih etmeleri gerektiğini kaydeden Taşdemir, gebelikte ilerleyen haftalarda sırt üstü ve yüz üstü yatmakta zorlanılacağı için en uygun pozisyonun sol tarafa yatarak dizleri kıvırmak ve bacakların arasına yastık yerleştirmek olduğunu belirtti. SOS denilen bu pozisyon ile hem plasentaya en uygun şekilde beslenme imkanı sağlanacağını, hem de böbreklerin rahat çalışması sayesinde vücutta oluşabilecek ödemlerin önüne geçileceğini aktardı.

SAĞ TARAFA YATMAK ÖLÜ DOĞUM RİSKİNİ ARTIRIYOR
Yeni Zelanda'da geçtiğimiz yıllarda yapılan bir araştırmada hamileliğin son dönemlerinde sırt üstü ya da sağ tarafına yatan hamilelerin ölü doğum yapma riskinde iki kat artış meydana getirdiğinin ortaya çıktığını belirten Taşdemir, sırt üstü yatmanın da uygun bir pozisyon olmadığını, rahmin sırta yapacağı ağırlık nedeniyle ağrılara sebep olabileceğini ifade etti. Ayrıca bu yatış şeklinde bağırsakların damarlara uygulayacağı baskı sonucu kan akımında sıkıntıya ve hemoroide neden olabileceğini dile getiren Taşdemir, yüz üstü yatıldığında da bebeğe baskı oluşacağını, bu nedenle uygun olmadığını, erken doğum ya da plasenta yetmezliği durumlarında gündüzleri istirahat etmesi gereken anne adayının sol tarafının üzerine yatması gerektiğini belirtti.

GEBELİK YASTIĞI KULLANMAK FAYDALI
Gebelikte rahat uyku için gebelik yastığı kullanmanın faydalı olacağını dile getiren Op. Dr. Seval Taşdemir, zamanla alışılacak olan bu yatış şeklinde uyku sırasında pozisyon değiştirilse bile endişe etmeden sol tarafa dönerek uyumaya devam edilebileceğini belirterek, evdeki en rahat ettiren yastıkları ister, dizlerin arasında ister beli ya da baş altına kullanmanızı önerdi.

GEBELİKTE GÜNDÜZ UYKUSU
Gece uyanan gebelerin uykularını dağıtmayacak şekilde televizyon izlemek, müzik dinleme gibi aktiviteler yapabileceğini belirten Taşdemir, gün içinde de fırsat oldukça yarım saatlik kısa şekerlemeler yapmanın faydalı olacağını kaydetti. Taşdemir ayrıca, geceleri sık sık bacak krampları ile uyanan gebelere doktoruyla kalsiyum ilacı alıp alamayacağı hususunda görüşmesini tavsiye etti.

HAMİLELİKTE EGZERSİZ
Sağlıklı ve uzun bir uyku için gebelikte beslenmenizden kola, kahve ve çay gibi içecekleri çıkarmanız gerektiğini belirten Taşdemir, gündüz bol sıvı alınmasını ancak uykudan 2-3 saat önce sıvı tüketmemek gerektiğini ifade etti. Bulantılar için ise yatmadan ve kalkmadan önce bisküvi ve kraker türü besinler tüketmenin faydalı olacağını kaydeden Taşdemir, hamilelikte düzenli egzersiz yapılmasını ancak yatmaya yakın zamanda egzersiz yapmaktan kaçınmayı önerdi. Uyku için ise yatağa gitmeden önce ılık duşun ardından süt içmeyi tavsiye etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *