» 
 

Hamsi tezgahlara düştü! Fiyatı cep yakıyor

6 aylık avlanma yasağının 1 Eylül itibari ile kalkmasıyla balıkçılar, "Vira Bismillah" diyerek tekneleri ile denizlere açıldı. Ancak balıkçılar umduğunu bulamadı ve hamsinin fiyatı 15 lirayı buldu.

2016-2017 balık sezonunun başlamasının ardından, tekneleri ile "Vira Bismillah" diyerek denizlere açılan balıkçılar umduklarını bulamadılar. Ancak yakalanan çeşit çeşit balıklar, balık severlerle buluşturulmak üzere tezgahlara inci gibi dizildiler. 6 aylık av yasağının kalkmasının sonrasında tezgahlarda yerini alan balıkların ilk günden cep yakan fiyatları vatandaşların gözünden kaçmadı. 139 gün sonra yapıaln avlamada, denizden en çok hamsinin çıktığını dile getiren balıkçılar, hamsinin kilosunun 15 lira olduğunu belirtti.

Edirne'de balıkçılık yapan Hamza Köksal, ilk gün balıkçıların az sayıda istavrit ve palamut avladıklarını, balıkçıların aylardır bu günü beklediklerinin altını çizerek, balıkçıların umdukları gibi dönmediklerini dile getirdi. Az sayıda balıkla tezgahlarının başına geçtikleri için de ilk gün balık fiyatlarının yüksek olduğunu söyledi. Daha sonraki günlerde çıkılan avlamalarda, balıkların bollaşması ile fiyatların düşeceğini bildirdi.

Bilecik'te balık satıcılığı yapan Batuhan Acar ise, bugün av sezonunun açıldığını, balıkçıların "Vira Bismillah" diyerek açıldıklarını ve denizden en çok hamsinin çıktığını söyledi. İlk gün çupra ve levreğin 25, sardalyanın 10, hamsinin 15, istavritin 15 ve mezgitin 10 lira olarak satışa sunulduğunu belirtti. Ayrıca, aylar sonra balık almak için tezgahlara gelen müşterilerin fiyatlara tepki verdiğini ifade etti.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *