» 
»
 

Hangi meyvelerin çekirdeği zehirlidir? İşte isimleri...

rengarenk görüntüleri, mis gibi kokuları, eşsiz tatlarının yanı sıra vitamini, mineral ve lif deposu meyvelerin faydaları saymakla bitmezken, dikkatsizce yenilen çekirdekleri de bir o kadar zararlı olabilir. Zehirleme ihtimali olan o meyve çekirdeklerinin isimleri haberimizde...

Araştırmalar gösteriyor ki meyve çekirdeğini yutmak dahi oldukça tehlikeli iken çiğnemek amigdalinin emilimini arttırarak çok daha büyük bir tehlike yaratmasına neden oluyor. Bu bağlamda Limon, elma, armut, kiraz, erik, ayva ve kayısı gibi çok tüketilen meyvelerin henüz olgunlaşmamış çekirdeğinde bulunan ve amigdalinadı olarak adlandırılan madde gereğinden fazla miktarda alındığı takdirde vücutta siyanür zehirlenmesine neden olabiliyor.

Konuyla ilgili Beslenme ve Diyet Uzmanı Başak İnsel gelişme büyüme dönemindeki çocukların meyve tüketirken çekirdeğini yutma veya çiğneme ihtimalinin çok yüksek olduğunu ifade ederek anne ve babaların bu konuda çok dikkatli olmaları gerektiğini, aksi takdirde ölüme kadar gidecek kötü sonuçlarla karşılaşılabileceğini kaydetti.

Siyanür zehirlenmesine maruz kalan kişilerde görülen başlıca belirtiler arasında baş ağrısı, baş dönmesi, anksiyete, mide bulantısı ve kusma dibi tepkilerin yanı sıra; zehirlenmenin ileri safhalarında solunum sıkıntısı, kan şekeri ve kalp ritminde ciddi artış ve böbrek fonksiyonlarının yavaşlamasının ardından komaya kadar gidebilecek semptomlarla karşılaşılabilmektedir. Bu tür belirtilerle karşılaşıldığı takdirde vakit kaybetmeden en yakın hastaneye gidilmesi gerekilmektedir.

 

 

 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *