» 
 

Hasta işçi parasını çekmezse SGK'ya iade edilecek

Çeşitli nedenlerden dolayı parasını banka hesabından ayın 8'i ile 14'ü arasında çekmeyen kişilerin paraları emanete alınarak SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) hesabına geri ödenecek.

Geçici iş göremezlik ücreti sigortalı çalışanın iş kazası geçirmesi, meslek hastalığına yakalanması durumunda ya da hamilelik, hastalık durumlarında, görevlendirilen hekim ve sağlık kurulu raporlarında belirlenen istirahat süresi için geri ödeniyor. Hasta işçi sigortalı olarak hastaneden aldığı rapordan dolayı geçici olarak çalışamadığı günler için aylık ya da haftalık olarak gelir kaybı yaşıyor. Bunun telafisi için ise geçici iş görememezlik ödeneği olarak ödeme işlemleri başlatılıyor ve anlaşmalı olan bankalara çalışanın Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası tanımlanarak ödeme yapılıyor.

Fakat son dönemlerde iş göremezlik ödeğinin alınmasında, yetkili olan banka hesabından belirtilen tarihler arasında 6 gün içerisinde çekilmediği takdirde ödemenin 3 aya kadar uzatıldığı belirtiliyor. Her ayın 8'i ile 14'ü arasında çekilmek üzere, sigortalıya iş göremezlik ödeneği kişinin banka hesabına aktarılıyor. Ancak bankanın çeşitli nedenlerden dolayı paranın banka hesabında belirtilen tarihler arasında çekilmemesi durumunda verilen ödenek emanete alınarak, SGK hesabına geri ödeniyor.

Ücret geri gönderildiğindeyse Sosyal Güvenlik Kurumu'na yeniden başvuru yapılması gerekiyor. Belirtilen tarihten sonra işlemlerin yeniden tamamlanması ve paranın yeniden bankaya aktarılması ise bir süre alıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu her bir şubesinin aylık ortalama 7 ve 8 bin iş göremezlik ödeneği işlemlerinin yapıldığını belirtiyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *