» 
»
 

Hastalıklara karşı taze zerdeçal güçlü bir zırh!

Hakkında 10,153 makale yazılan zerdeçal, içeriğindeki kurkumin gibi bileşikleri ile bilim dünyasında oldukça yoğun araştırma konusu olmuştur. Pek çok bitki sağlığa faydaları konusunda sayısız araştırmalara konu olsa da zerdeçal hakkında öğrenecekleriniz sizi bile şaşırtacak.

Yüzyıllardır insanları hastalıklardan korumanın yollarını araştıran bilim dünyası, bugüne dek sarımsak, tarçın, ginseng, zencefil ve deve dikeni gibi pek çok bitki üzerinde incelemeler yaptı. Bu araştırmalar sonucunda da mucizevi bilgilere ulaştı. Fitoterapi Derneği Başkanı Onkoloji ve Fitoterapi Uzmanı Prof. Dr. Canfeza Sezgin, taze zerdeçal hakkında açıklamalarda bulunduğu basın bülteninde taze zerdeçalı hastalıklara karşı doğal zırg olarak değerlendirdi.

Saymakla bitmeyecek kadar faydaları olduğunu belirttiği taze zerdeçalın içerdiği kurkumin benzeri ve uçucu yağlardan oluşan bileşenleri bulunduğunu ifade eden Sezgin, taze zerdeçalın, tozunda bulunmayan pek çok faydalı doğal bileşeni içerdiğini kaydetti. Deri, meme, prostat ve kalın bağırsak kanseri dahil olmak üzere pek çok kanser türüne karşı korunmada tedaviye destek olarak günümüzde zerdeçalın kullanıldığını belirten Sezgin, zerdeçalın içerdiği doğal antioksidanların antikanser etkiden sorumlu olduğunun düşünlüğü bilgisini paylaştı.

BEYNİN YAŞLANMASINA VE UNUTKANLIĞA KARŞI ZERDEÇAL
Bunama, Alzeheimer gibi rahatsızlıkların yaşam süresindeki uzamaya bağlı olarak artış göstermesiyle hafıza sorunu yaşayan insanların sayısında da artış olduğunu kaydeden Sezgin, beyindeki amiloid plaklarının oluşumunu zerdeçaın engellediğini, iltihap önleyici özelliğiyle de beyin hasarının azaltılabileceğini belirtti.

Şeker hastalalığına karşı da zerdeçalın faydaları olduğunu ifade eden Sezgin, tek başına ya da karabiber ile birlikte tüketildiğinde kan şekeri ve kan yağlarının  düşürülmesine yardımcı olduğunu, insülin direncinin azaltılmasıyla da kan şekerlerinde iyileşmeye destek olacağını kaydetti. Safra üretimini arttıran zerdeçalın sindirime yardımcı olduğunu ve sık görülen hazımsızlık ve mide ekşimesini azalttığını belirten Sezgin, kadınları daha çok etkileyen hassas bağırsak hastalığını da yatıştırdığını kaydetti.

İLTİHAPLARI ÖNLÜYOR, KALP VE DAMAR SAĞLIĞINI DESTEKLİYOR
Müzmin iltihap sürecinden muzdarip pek çok insanda beslenme bozuklıuğu, hareketsizlik ve şişmanlık gibi nedenlerden kaynaklanan bu sorunu önlemede zerdeçalın etkili olduğunu ifade eden Prof. Dr. Sezgin, ayrıca zerdeçalın damar kireçlenmesinin durdurulmasına, atardamar plak oluşumunun azaltılmasına ve kan pıhtısı oluşumunun engellenmesine yardımcı olduğunu belirtti. Kalp hastalığı, kalp krizi ve inmeyi önlemeye yardımcı olabileceğini belirten Sezgin, zerdeçalın çağımızın salgın hastalıklarından şişmanlık, insülin direnci ve metabolik sendromu olanlarda faydalı olduğunu ifade etti.

ZERDEÇAL NERELERDE KULLANILABİLİR?
Kullandığınız gıdalara sadece şifa, renk ve lezzet katmakla kalmayan zerdeçal aynı zamanda gıdaların bozulmasını da geciktirici özelliğe sahip. Taze zerdeçalla doğal altın renginde pasta yapabileceğiniz gibi, süre karıştırarak altın renginde aromalı ve lezzetli bir içecek de yapabilirsiniz. Zerdeçalla yapılabilecek diğer gıdalar arasında, köri sosu, salatalar, smootie, turşu yer alabilir. Zerdeçalı düzenli tüketmek isteyenler için günlük kullanım miktarı 6-8 gram arasındadır. Ancak hamilelerde kullanımı daha az olmalıdır zira rahim kasılmalarını artırabilir. Bir hafta içinde ameliyat olacaklar için de zerdeçalın tüketilmemesi öneriliyor.

ZERDEÇALLI BİTKİ KÜRÜ NASIL YAPILIR?
Yarım su bardağı keçi sütünden hazırlanmış kefir veya yoğurt
1 yemek kaşığı öğütülmüş Chia tohumu (Çiya Tohumu)
1 tatlı kaşığı kenevir tohumu yağı ve 1 çay kaşığı çörekotu yağı
Yarım çay kaşığı tarçın
Yarım çay kaşığı havanda ezilmiş çörek otu
1,5 tatlı kaşığı rendelenmiş taze zerdeçal
1/2 çay kaşığı karabiber
Tüm malzemeleri karıştırın bir defada tüketin. Bu karışım sabah ve akşam ayrı ayrı hazırlanıp tüketilecek (günde iki defa).

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *