Hastalıkları iyileştirmede yeni yöntem: Sinir hücreleri kontrolü

Artrit, astım ve diyabet benzeri pek çok hastalığın tedavisinde sinir hücrelerine verilecek elektrik ile kontrol edilmesi yöntemini keşfeden bilim adamları, Londra merkezli bir araştırma gerçekleştirdi.

Galvani Bioelectronics adındaki merkezi Londra’da bulunan şirket, hayvanlar üzerinde laboratuvar ortamında gerçekleştirdikleri deneylerde içinde elektrot bulunan küçük silikon başlıklar taktılar. Bu elektrotlar sayesinde sinirlere elektrik göndermek suretiyle verilen mesajların kontrol edilebildiğini keşfettiler.

Bu yöntemi kullanarak Tip 2 diyabet üzerinde araştırma yapan bilim adamları, boyunda yer alan atardamar civarındaki sinirleri elektrikle uyarabildiler ki bu sinirler vücuttaki şeker ve insülin düzeylerini kontrol etmekte.

BBC’ye şirket ortaklarından GSK Başkan Yardımcısı Kris Famm’ın yaptığı açıklamaya göre, Tip 2 diyabette sinirlerdeki sinyalin arttığı bilgisi verilirken, diyabetli farelerin sinirleri bu elektrik yöntemiyle bloke edildiğinde vücudun insüline karşı duyarlılığının engellenebildiği kaydedildi. Ayrıca Famm, bu yöntemin başka hastalıklara da olumlu yanıt verdiğini belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *