» 
»
 

Hastaneye geldiğinde ölüydü 1 saat sonra yeniden doğdu

İzmir'de arkadaşıyla çay içerken kalp krizi geçiren Zihni Vardar, hastanede 1 saat boyunca kalbi durduktan sonra, doktorlar tarafından 10 kez yapılan elektro şokla hayata döndürüldü.

43 yaşında ve 2 çocuk babası Zihni Vardar, arkadaşları ile çay içerken bir anda fenalaştı ve acilen Özel Tınaztepe Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırıldı. Acil servise getirildiğinde hayati fonksiyonlarını kaybeden Vardar'a hemen kalp masajı uygulandı. Yaşama geri döndürme operasyonu sırasında organlarının canlı kalabilmesi için Anestezi Uzmanı Dr. Tülay Dikencik tarafından entübe edilen hasta, bir saate yakın kalp masajı ve 10 kere de elektro şok uygulamasından sonra yaşama tekrar döndürüldü.

Hastanenin anestezi ve reanimasyon uzmanı Dr. Tülay Dikencik, hasta kendilerine geldiğinde solunumu, tansiyonu ve kalp atışı yoktu. Kalbinde ventriküler fibrilasyon denilen düzensiz titreşimler vardı. Hastaya hemen elektroşok uygulandı. Hava yolu açılarak aralıksız şekilde kalp masajı ve elektroşok uygulamalarına devam ettik. Bu tür durumlarda erken müdahale çok önemlidir. Beyin hücreleri oksijensizliğe en fazla 5 dakika dayanabiliyor. Bundan sonra hasar görmeye başlıyor. Ağır ve geri dönüşü zor hasarlar meydana gelebiliyor. Hasta çok kısa sürede hastaneye getirilmiş ve müdahalesi hemen başlayıp aralıksız devam ettiği için kalbi tekrar çalışmaya başladı. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Efe Edem tarafından kalp anjiyosu yapılan hastamız yoğun bakım tedavisinin ardından 12 saat içinde uyandı. Tekrar aynı sorunu yaşamaması için de hastaya kalp pili takıldı, ifadelerini kullandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *