» 
»
 

Hava kirliliği erken doğuma sebep oluyor

Bilim insanları yeni bir iddia daha ortaya attı. Dünya genelinde büyük bir sorun haline gelen hava kirliliğinin sebebi ile her gün milyonlarca prematüre doğum gerçekleşiyor.

Guardian gazetesi tarafından servis edilen habere göre, birçok önemli araştırmada imzası bulunan Stockholm Çevre Enstitüsü, Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Fakültesi ile Colorado Üniversitesinden görev yapan araştırmacılar, yaptıkları araştırma sonuçlarına göre 183 ülkeden 3,4 milyon prematüre doğum gerçekleştiğini ve bu doğumların yüzde 18'inin hava kirliliği dolayısı ile yaşandığını açıkladılar.

Dünya üzerinde büyük bir sorun haline gelen hava kirliliği, erken doğumların yanı sıra yetişkinlerde solunum ve kalp rahatsızlığına da sebebiyet vermekte. Özellikle, 2010 senesine ilişik sonuçları inceleyen bilim insanları, hava kirliliğinin özellikle erken doğuma sebebiyet verdiğine dair önemli sonuçlar elde edilmiş olduğu ifade edildi.

Uzmanların açıklamalarında erken doğum riskinin en yüksek Güneydoğu Asya bulunduğunu, bölgede yılda ortalama 1,6 milyon prematüre doğumun hava kirliliğiyle bağlantılı olabileceğini savundu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *