» 
»
 

Hava sıcaklıkları 13 Temmuz itibariyle yükselmeye başlıyor

Bir süredir mevsim normallerine gerileyen sıcaklıklar 13 Temmuz Salı gününden itibaren yeniden yükselişe geçiyor ve kavurucu yaz günleri yeniden etkili oluyor.

Ramazan ayı içinde bir süre etkili olduktan sonra düşüşe geçen sıcaklıklar yeniden mevsim normallerinin üzerine çıkmaya başlıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğünce yapılan açıklamaya göre beklenen sıcaklık artışı 5 ila 10 derece arasında olacak.

Bir süredir mevsim normallerinde seyreden sıcaklıkların tüm yurtta artışa geçmesi ile birlikte bunaltıcı hava durumu nedeniyle vatandaşları yine zor günler bekliyor. Yarın itibariyle başlayacak sıcaklıkların, yeniden uzun yıllardır ölçülmemiş değerlere çıkacağı belirtiliyor. Bazı yerlerde mevsim normallerini 10 dereceden fazla geçeceği bildirilen sıcaklıkların özellikle İç Anadolu, İç Ege ile Batı ve Orta Karadeniz’de Cumartesi günü etkili olması bekleniyor.

Cumartesi gününe dek ise Ankara’da beklenen hava sıcaklığı en yüksek 40 derece olurken, İstanbul’da 34, İzmir’de ise 38 derece olarak tahmin ediliyor. Ekstrem sıcaklıkların yaşanacağı iller arasında Eskişehir, Aydın ve Denizli’de en yüksek değerler 41 derece olarak beklenirken, Konya’da sıcaklığın 40, Diyarbakır’da 42, Şanlıurfa’da 44, Antalya ve Adana’da 36, Trabzon’da 33, Malatya’da 39 derece ölçüleceği tahmin ediliyor.

Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşlara da uyarılar yapıldı. Özellikle güneşin en etkili olduğu 10.00 ile 16.00 saatleri arasında mecbur kalmadıkça dışarı çıkılmaması, hasta, hamile ve yaşlıların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *