» 
»
 

Havalimanlarında yüzbinlerce dolarlık bozuk para unutuldu

Geçtiğimiz sene yolcular tarafından bırakılan bozuk para tutarının 867 bin 812 dolar olduğunu belirten ABD Ulaştırma Güvenliği İdaresi, bu paraların kontroller sırasında unutularak geri alınmadığını açıkladı.

2016 yılında ABD Ulaştırma Güvenliği İdaresi'nin ülke genelinde yürüttüğü bir çalışma çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. ABD havalimanlarındaki kontrol noktalarında yolcular 867 bin 812 ABD doları tutarında bozuk parayı unuttu. Güvenlik kontrolü sırasında bozuk paralarını unutan yolcular paralarını almadan kontrol noktalarından geçti.

70 bin 615 dolar ile en fazla bozuk para unutulan havaalanı New York'taki JFK olurken, 44 bin 812 dolar ile LAX Los Angeles Uluslararası Havalimanı ikinci, 42 bin 305 dolar ile DFW Dallas Fort Uluslararası Havalimanı üçüncü sırada yer aldı. TSA yetkilileri, bozuk paraların sahiplerine ulaştırılması için her türlü girişimde bulunduklarını ancak buna rağmen sahipleri bulunamayan paraların kayıt altına alınarak fona aktarılmak üzere TSA Finans Servisine teslim edildiğini bildirdi.

2015'te unutulan bozuk para miktarı yaklaşık 765 bin dolar olurken, 2014'te bu rakam 675 bin dolar olarak açıklanmıştı. Ülke genelindeki havalimanlarında 2008-2016 yılları arasında bırakılan bozuk para miktarı ise 5,8 milyon doları aştı. Söz konusu paraların ise ABD Kongresi tarafından verilen yetki ile sivil havacılık güvenliği için kullanıldığı duyuruldu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *